Johann Strauss
2 Eylül 2009 Çarşamba - 14:40     3.738 kez okundu.    
Johann Strauss

(1825 – 1899)

19.yy. Klasik Batı Müziğinde Vals Kralı olarak ünlenmiş bir sanatçıdır. 1828 yılında Viyana’da doğan Strauss müzisyen bir aileden gelir.

Aynı isimde olan baba Johann Strauss (1804-1849) valsleri ile ünlenmiş, vals türünü halka sevdirmiş bir bestecidir ve şeftir. Strauss ailesi, 100 yıl gibi süre boyunca dans müziğinde Avrupa’da önder olmuştur.

 

Babası istemese de annesinin sayesinde keman çalmaya başlayan Strauss,  6 yaşında ilk bestesini yapar. Bu bir valstir. Babası müzisyen olmasını istemediği için 1841’de Politeknik Enstitüsüne gider. 2 yıl sonra okuldan atılır. Ama keman ve kompozisyon dersleri almaya devam etmektedir. Strauss 17 yaşındayken anne ve babası ayrılışından sonra kendini müziğe verir.

 
      Bir süre sonra Strauss kendine bir orkestra kurar. 1844’de ilk konserini 19 yaşındayken verir ve büyük başarı sağlar. Babası ve oğul Strauss aynı dönemlerde müzik dünyasında  yer aldıkları için bir süre rakip olarak yan yana çalışırlar. 1849 yılında sanatçının babası ölür. O da babasının orkestrasıyla kendininkini birleştirir. Hem kendi valslerini hem de babasının valslerini çalmaya başlar. Balo salonlarında ve restoranlarda çalan Strauss günerlini yoğun geçirir. Avrupa ve Amerika’da konser turnelerine çıkar. 10 yıl süresince St. Petersburg’daki yaz konserlerini yönetir. 1862’de dönemin tanınmış şarkıcısı Henriette Treffz ile tanışır ve evlenir. En ünlü eserlerinden olan “Mavi Tuna” koro için yazmış bir valstir. Sanatçıdan,Viyana Erkek Korosu için kendine verdikleri bir şiiri bestelemesi istenir. Fakat bu şiirli beste Strauss’a başarı getirmez. Bunun üzerine  şiiri çıkarır ve besteyi tekrar düzenler. Böylece  Strauss’un 400 valsinin arasından “Mavi Tuna” sıyrılmış ve büyük başarı getirmiş olur.

 
      1871 yılında vals dışında  operetler bestelemeye başlar. En ünlü operetler “Kırk Haramiler”, “Binbir Gece Masalları” olur. 1874’de bestelediği “Yarasa” ilk sahnelendiğinde pek başarılı olamaz ama daha sonra Strauss’un ününe ün katacaktır.

 
    Sanatçı, “Venedikte Bir Gece”, “Çingene Baron” gibi yaratır. Bu eserlerin ardından tekrar vals bestelemeye başlayan sanatçı “İmparator Valsi” ni besteler. 1899 yılında hayata veda eden Johann Strauss müzik tarihine  Vals Kralı olarak geçmeyi başarmıştır. Ünlü valsleri arasında “Mavi Tuna” ve “İmparator Valsi” dışında “Viyana Ormanları Masalları”, “Şarap Kadınlar ve Şarkı” sayılabilir. Vals dışında 16 tane operet besteleyen sanatçı beste yapmaya vakit bulabilmek için orkestrasını müzisyen olan kardeşleri Joseph ve Eduard’a devretmişti.

 

   Strauss ailesi müzik tarihinde önemli bir yer tutan valsleriyle ünlenmiş bir ailedir. Hala daha her yıl Viyana Flarmoni Orkestrası yeni yıl konserlerinde Strauss’un müziğini çalar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.