Johannes Brahms
2 Eylül 2009 Çarşamba - 14:38     4.651 kez okundu.    
Johannes Brahms

JOHANNES BRAHMS (1833 – 1897)

Brahms, bazı çevrelerce Beethoven’ın devamı olarak da görülebilen romantik dönem sanatçısıdır. Sanatçı Almanya’nın Hamburg kentinde 1833 yılında doğar.

 Fakir bir ailenin oğlu olan Brahms’a müziği sevdiren ve derslere başlatan babası olur. Piyano konusundaki yeteneğini kısa sürede gösteren Brahms 9 yaşında tanınmaya başlar. Bir ara dönemin meşhur kemancısı Remenyi’ye piyano ile eşlik eder. Bundan sonra ikisi birlikte turneye çıkarlar. Bu dönemde Macar kemancı Remenyi’den öğrendiği Çingene tınılarını eserlerinde de kullandığı dikkat çeker. 15 yaşında ilk konserini verir, 20 yaşına geldiğinde artık birçok piyano eseri bestelemiş ve tanınmış bir sanatçıdır. Remenyi sayesinde büyük kemancı Joseph Joachim ile tanışır. Joachim onu Franz Liszt ile tanıştırır. 1853 yılında Robert Shumann ve eşi ile tanışır ve dost olurlar.

 

      Bir süre müzik dersleri veren sanatçı Hamburg Kadın Korosuna şef olarak atanır. 1862’de Viyana’ya gider ve buraya yerleşir. Yeteneği ile dikkat çeker ve konserler vermeye başlar. Oda müziği eserleri de yazan Brahms, Viyanalılara müziğini iyice sevdirir ve benimsetir. Bu şehirde Şarkı Cemiyeti’nde ve Müzik Dostları Cemiyeti’nde orkestra şefliği yapar. Annesi öldüğünde sanatçı onun için bir “Germen Requem” yazar.

 

       Brahms eserlerini detaycı olduğu için uzun zamanda bestelerdi. O kadar uğraşırdı ki birinci senfonisi tam 10 yıl sürer. Sanatçının kulağa hitap eden ve ince hesaplanmış notalarla yaratılan müziğini anlamak çok da kolay değildir. Beethoven ile  müziği benzerlik gösterir. Brahms hayatı boyunca 4 senfoni bestelemiş, bunların içinde en bilineni 3.senfonidir. Oda müziğine önem verdiği için trioları, düelloları dikkat çeker. Uzun yıllar oda müziği yazdıktan sonra piyanoya geri dönerek iki tane konçerto besteler. Dostu Joachim’e keman için  bir konçerto yazar ve bu eser,  ünlü keman eserlerinden biri haline gelir. Ayrıca Macar dansları, keman ve piyano parçaları, iki uvertür, çok sayıda da şarkı bestelemiştir. 1890 yılında Brahms, Viyana’nın ünlü kişilerinden olur. 1897 yılında sevenlerinin karşısına son defa çıkar ve konser verir. Ve o yıl içinde hayata veda eder.

 

      Romantik enstrümantal müziğin temel bestecilerinden biri olan Brahms opera dışında her tür müziği bestelemiştir. En tipik eserlerinden olan “Akademik Festival Uvertürü”nü, “Haydn’in bir Temi Üzerine Çeşitlemeler”i, Dördüncü Senfonisi, Keman ve Orkestra için konçertosu, Dördüncü Senfonisi, Macar Dansları sayılabilir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.