John Coltrane
2 Eylül 2009 Çarşamba - 16:12     8.113 kez okundu.    
John Coltrane

(1926 – 1967)

Coltrane Amerikalı saksafon ustası ve caz müzisyeni dir. 1926 yılında Kuzey Carolina’da doğar. Babası da birçok enstrüman çalan müziğe meraklı biridir.

 Coltrane’da tenor saksafon , alto saksafon, soprano saksafon, flüt ve bas klarnet gibi birden çok enstrüman çalabilmektedir. Babasını da etkisi ile üziğe küçük yaşlarda giren sanatçı Philadelphia Granoff Studios ve Ornstein Müzik okullarına devam eder. Daha sonra Deniz Kuvvetlerine katılarak savaşa gider. Sanatçı burada Caz Grubuna katılarak müzik yapmayı sürdürür. Savaştan döndüğünde ise Miles Davis ile çalışmaya başlar. Daha sonra Thelonious Monk ile de çalar. Bu dönemlerde birçok beste yapma imkanı bulur. Tekrar Miles Davis ile çalışmaya başladığına 1958 yılıdır ve artık kendi tarzını oturtmuş ve daha özgürce besteler yapabilmektedir.

 

     1950’li yıllarda özellikle Bi-bop tarzına ilgi duyan ve çalışmalarını bu alanda yoğunlaştıran Coltrane, Dizzy Gillespie orkestrasına katılır. Daha sonra hard-bop tarzına geçiş yapar ve bu tarzın temsilcisi oluverir. Bu tarzı kendi yarattığı tarz olan sheet of sound tekniği ile yorumlayan sanatçı uzun saksafon sololarıyla öne çıkar. Bu tarz 1970 yıllarda free jazz akımı olarak isimlenmiştir. Coltrane çok uzun saksafon soloları ile tanınır. En bilinen solo albümü olan Blue Train albümünde soloları dinlemeye değer.

 

       1960 yılında sanatçı caz tarihinde önemli gruplarından olan John Coltrane Quarted adlı caz orkestrasını kurar. Grupta piyanoda Mcoy Tyner, bas gitarda Jimmy Garison, davulda Elvin Jones bulunmaktaydı. Arada gruba Miles Davis de eşlik eder. Artık bu dönemde grubuyla birlikte kendi müziğini yaratmaya başlayan ve yayan Coltrane birçok albüm çıkarır. Bunlardan My Favorite Things, Africa Brass, İmpression, Giant Steps gibi albümler sayılabilir. 1964 yılında ise en bilinen ve meşhur olan albümü A Love Supreme adlı albümünü piyasaya sokar.

 

       John Coltrane klasik caz ritimlerini ve melodilerini kendi tarzıyla yorumlayarak ortaya koyan ve yeni yapılar geliştirebilen bir müzisyen olmuştur. Müziğinde yeni Free jazz etkileri, Afrika yerel müziği etkileri dikkat çekmektedir. Saksafondaki ustalığı ve tüm sesleri arpej gibi çalarak bunu göstermesi herkes tarafından hayranlıkla karşılanmıştır.

 

       1965 yılında çıkan Ascension adlı albümde Coltrane, Shepp, Pharoah Sanders, Marion Brown gibi usta cazcılarla solo performanslarını gösterirler. 1967 yılında kansere yakalanan sanatçı hayata veda eder.

 

    John Coltrane’ın tarzı ve üslubuyla caz severler arasında  gruplaşmaya neden olduğu düşünülmektedir. Coltrane, bazı müzikseverler için caz müzik yapan bazıları için ise zamanından ilerici bir  caz sanatçısı olarak dinlenmektedir. Ama bilinen bir gerçek vardır ki o da John Coltrane’ın hayatında ve ölümünden sonra da genç cazcılar için bir öğretmen ve ilham kaynağı olduğudur.

 

       Coltrane özellikle çaldığı tenor saksafonun tüm hisleri ve duyguları en iyi biçimde ve en iyi tonlarla ifade edebildiğini düşünmekteydi. Bunu da müziğiyle en iyi şekilde ortaya koymuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.