Kafası Karışık Kontrtenor’la İstanbul İçin Damar Vakti
27 Ocak 2013 Pazar - 11:37     2.480 kez okundu.    
Kafası Karışık Kontrtenor’la İstanbul İçin Damar Vakti

Kafası Karışık Kontrtenor’la İstanbul İçin Damar Vakti

Kocaman kalabalık bir müzik sever hayran kitlesine sahip sürprizlerle dolu, renkli, düzeyli bir şov sunan Kafası Karışık Kontrtenor Nuri Harun Ateş ve Kalp Kırmayan Erkekler Orkestrası 30 Ocak 2013 Çarşamba saat 23:00’te Garaj İstanbul’da ‘İstanbul İçin Damar Vakti’ şovuyla bir kez daha izleyicilerinin huzurunda olacak.

Müzik literatüründe adı Kontrtenor olan ilginç ses rengiyle dilediği tonlarda şarkı söyleme özelliğine sahip olan sanatçı bazen bir Broadway yıldızı, bazen bir opera sanatçısı, bazen ise bir pop star tadında izleyenlerin hayranlıkla izleyeceği yeni sürprizler yapacak. Sahneye ve izleyicisine son derece hakim, daima enerjik, güler yüzlü ve gözden kaçmayan vakarına rağmen mütevazı duruşu olan sanatçı Nuri harun Ateş, sahneye ilk çıktığı andan itibaren seyircinin odak noktası oluyor. ‘Operadaki Hayalet ‘ müzikali kostümünden, Brodway’deki can- can kızların kabarık tütüsüne benzeyen renkli ve kimi zaman göz alıcı bir o kadar da dört başı mağmur kostümleri, ölçüleri asla zorlamayan, sınırları aşmayan sevimli diyaloglarıyla tüm dikkatleri sahnesinde tutan Kontrtenor Nuri Harun Ateş, ileriki tarihlerde operada sahneye konacak olan ‘Julius Sezar’ operasında da başrolde oynayacak. ‘Kalp Kırmayan Erkekler Orkestrası’ ve kontrtenor sanatçı Nuri Harun Ateş bir ‘varyete’ havasında gerçekleştirdikleri sahnelerinde müzikalite bakımından tam bir yüksek uyum içinde çalışmaktadırlar. Orkestranın müziği içerisinde en göze çarpan ve kulağa hitap eden öge; klarnetin şarkılar içindeki ‘muzip’ konuşmalarıdır. Orkestranın çaldığı parçalar üzerinde dolaşan başarılı klarnetçinin şovdaki payı gerçekten büyüktür. Klarnet bu özelliğiyle de yöresel müziklerde sıkça kullanılan, ülkemize de 1820 yılında ‘gırnata’ adıyla girmiş önemli bir nefesli enstrümandır. Klarnet, siyah renkli abanoz ağacından yapılmaktadır. Ancak başka sert ağaçlar ya da sert plastikten yapılanları da mevcuttur. Klarnetler, 5 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler Bek (kafalık), Barel (fıçı), Üst Gövde, Alt Gövde, Pavillon (kalak) olarak adlandırılmaktadır. Silindir biçimindeki gövdesi üzerinde bulunan ve ses deliklerini açıp kapamaya yarayan metal kapaklar, çalıcının sağ el aşağıda ve sol el yukarıda olmak üzere tuşe yapması ve kalak kısmına üflemesiyle melodik sesleri oluşturur. XIX. yüzyılda Fransızca kökenli Şalümo ismiyle anılan klarnet, 1700’lü yıllarda orkestra içinde kullanılmaya başlanmıştır. Aynı yıllarda Mozart’ın oda orkestraları için yazdığı eserlerde klarnetin yeri daha çok belirginleşmiştir. 1812 yılında Paris Konservatuarı’nda öğretim üyesi olan Müller ve Boehm klarnete farklı mekanikler ekleyerek klarnetin ses genişliğinin atmasına katkıda bulunmuştur.  Klarnet, sol anahtarı üzerinden çalınan bir nefesli çalgıdır. Dört oktava kadar ulaşan geniş ses aralığı ile diyatonik ve kromatik sistem içindeki sesleri vermektedir. Orkestra içerisindeki hızlı, akıcı, parlak, gösterişli ve figüratif tüm cümleleri çalma özelliğiyle ses kontrolünün sağlandığı en yetenekli enstrümanlardan biridir. Çok yüksek tonlu pasajlardan, çok kısık pasajlara geçişi kolaylıkla sağlamaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.