Kanun
2 Eylül 2009 Çarşamba - 18:04     17.049 kez okundu.    
Kanun

Kanunun 10.yy civarında Farabi tarafından yaratıldığı tahmin edilmektedir. Bazı kaynaklarda ise Mısır ve Sümerlilerin kullandığı yazar. Bazı bilim adamları ise Arap kökenli bir saz olduğunu söylemektedir.

Kanun adı Yunanca “Kanon” kelimesinden gelir ve tek telli saz anlamındadır.  Kanun, form olarak uzun yamuk biçimlidir. Bu şekilde yapılmasının amacı, tellerinin boyunun ayarlanmasındandır.  Kanun, beş parça olarak düşünülebilir. Ana gövde dışında burgular, mandallar, teller, eşik ve deriden oluşan bir sazdır. Burgular abanoz, gül veya gürgen ağacından yapılır. Burguların oturduğu kısım ıhlamur ağacındandır. Gövdede kafesler bulunur. Kafesler sesin dışa çıkmasını sağlar ve çınar ağacındandır. Eşik ise kelebek ağacından yapılır. Kanunun sırt kısmı kontrplaktandır.

Akort yapmaya yarayan burguların   konduğu yamuğun uzun kenarında mandallar bulunur.  Teller birbirine paralel olarak üçer üçer gerilmiştir.  Önceleri bağırsaktan yapılan teller, günümüzde naylondur. Sağ tarafta teller eşik denilen bir köprü üzerinden geçer ve bu köprünün altında bir deri parçası bulunur. Tellerin geriliminden dolayı deri üstünde oluşan yük çok fazladır. Kanun, özgün ve gösterişli sesiyle pek çok duyguyu uyumlu seslerle ifade etmeye uygundur.

Kanun, mızrapla çalınan bir müzik aletidir. Mızrap, kaplumbağa kabuğundan yapılır. İki parça halindedir.  İki elin işaret parmağına takılan mızraplarla ve diğer parmaklar yardımıyla çalınır.

Türk Müziğinin ve tüm Arap ülkelerinin geleneksel çalgısı olan kanun, Osmanlı dönemi nde saray kadınlarının da çaldığı bir sazdır. Günümüzde Türk Müziği nde tek veya eşlikçi olarak kullanılmaktadır. Kanun Türkiye’de üretilen ve Arap ülkelerine gönderilen bir sazdır. En kalitelisi Türkiye’de yapıldığı için buradan sıklıkla diğer ülkelere kanun gönderilmektedir.

İstanbul Müzik Akademisi’nde kanun dersleri konservatuarın ilgili bölümünden mezun, konunun uzmanı hocalar tarafından verilmektedir. Henüz kanun sahibi olmayan öğrencilerimize bu sazı almadan önce uzman hocalarımıza danışmalarını tavsiye ederiz. İMA’da enstrüman satışı olmamakla beraber kanun dersi almak isteyen öğrencilerimize onlar mağdur olmamaları için yardımcı oluyoruz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.