Kapadokya Caz Günleri Başlıyor
4 Aralık 2010 Cumartesi - 13:44     1.986 kez okundu.    
Kapadokya Caz Günleri Başlıyor

Kapadokya Caz Günleri Başlıyor

Ülkemizin en zengin tarihi eserlerinin bulunduğu nadide şehirlerinden Kapadokya’da 6 – 12 Aralık 2010 tarihleri arasında ‘Kapadokya Caz Günleri’ gerçekleşecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nevşehir, Ürgüp, Uçhisar Belediyeleri ve Emniyet Müdürlükleri desteğinde Elif Kayaman ve İpek Erdem’in Kozmik Müzik adına düzenlediği festival Kapadokya bölgesi ni tarihi ve doğal güzelliklerini çağdaş sanat etkinliklerle daha geniş kitlelere tanıtmayı amaçlıyor. Festival kapsamında konuk sanatçılar arasında Erkan Oğur, Sarp Maden, Sibel Köse, Bilal Karaman, Alper Yılmaz, Elif Çağlar yer alıyor. Festivalin açılışı Erkan Oğur’un Telvin projesiyle 6 Aralık’ta Nevşehir Kapadokya Kültür Merkei’nde gerçekleşecek. Bunun yanı sıra diğer etkinlikler Anatolian Houses, Argos in Cappadocia, Ürgüp Kültür Merkezi, Forum Kapadokya, Han Çırağan, Saklı Han gibi Kapadokya bölgesine ait güzel mekanlarda gerçekleşecek. Etkinlikler her yaştaki izleyecisine ücretsiz olarak, caz müziğini farklı yorum ve sunumlarla anlatarak yurtiçinde kültür ve sanat etkinliklerine ilginin artmasını da sağlayacak. Kapadokya bölgesi 60 milyon yıl önce Hasandağı, Erciyas ve Güllüdağ’ın volkanik hareketlenmelerinde soğumuş lavların ve küllerin yağmur ve rüzgarla değişmesiyle oluşmuştur. Paleolitik dönemde insan yerleşim izlerine raslanan bölgede Hititler uygarlıklarını sürdürmüşler ve bölge Hristiyanlığın önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kayalıkların oyulup, ev haline getirilmesi ile putperestlerden kaçan Hristiyanlar buraları sığınak olarak kullanmışlardır. Kapadokya bölgesi Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Niğde, Aksaray illerini kapsamaktadır. Hititler le başlayan yazılı tarihi bölgenin İpek Yolu ticareti için önemli bir geçiş yolu olduğunu da göstermektedir. Pers dili nde Kapadokya ‘Güzel Atlar Bölgesi’ anlamına gelmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.