Kapalıçarşı 550.Yıl Konseri
22 Aralık 2010 Çarşamba - 12:23     1.785 kez okundu.    
Kapalıçarşı 550.Yıl Konseri

Kapalıçarşı 550.Yıl Konseri

İstanbul’un en eski bedestenlerinden Kapalıçarşı 550 yaşını 26 Aralık 2010 Pazar günü saat 15:00’de ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun vereceği konserle girecek.kutlayacak.

 Kapalıçarşı Esnafları Derneği’nin düzenlemiş olduğu konserde sanatçı son albümü ‘Sonsuza Kadar İstanbul’da yer alan bestelerini seslendirecek. Kapalıçarşı 550.Yıl konserinde ünlü piyaniste Murat Toraman (kaval), Doğukan Çokşeker (viyola), Uğur Varol (yaylı tambur ve elektrogitar), Umut Sel (kontrbas), Gürkan Özkan (vurmalı) eşlik edecekler. Sanatçının 2006 yılında çıkardığı bestelerinden oluşan Dünya Başkenti İstanbul isimli çalışmasının devamı niteliğinde olan albümde Sonsuza kadar İstanbul, Sabahın İlk Işıkları, Yedi Renk, Gelecek Kuşaklar, Cumhuriyet Güneşi, Ara Sokaklar, Kuleler, İstanbul Seni Çağırıyor isimli besteciye ait eserler yer alıyor. Konsere Kapalıçarşı ve İstanbul’a ait görseller de eşlik edecek. Konser öncesi ve arası gıda firmalarının özel ikramları da konsere renk katacak. Kapalıçarşı, İstanbul’da kentin en işlek merkezlerinden Eminönü’nde yer alan büyük ve kapalı çarşılarındandır. Gün içerisinde en yoğun günlerde içeride yarım milyon insanın geldiği bilinmektedir. 1461 yılında temeli atılan Kapalıçarşı 66 sokağı ile 30.700 metrekare alana sahiptir. İçerisinde 4000 kadar dükkanı barındırmaktadır. Çarşı içinde 5 camii, 1 okul, 7 çeşme, 1 akarsu, 1 sebil, 17 han, 21 kapı ve 1 şadırvan bulunmaktadır. 15.yüzyıldan günümüze kalan kalın duvarları ile bu muhteşem yapı geçen yüzyıllarda geçirdiği deprem ve yangınlarla hasara uğramıştır. Geçmiş yüzyıllarda ticari töre ve ahlakın sıkı sıkıya uygulandığı çarşıda saygın ustalar bulunmakta ve her sokakta bir iş sektörünün dükkanları bulunmakta idi. Günümüzde de Kapalıçarşı her saat hareketli ve işlek bir tarihi ve turistik ticaret merkezidir. Kuyumculuk, el halılarıi mücevherat, hediyelik eşyalar ve aktarların bulunduğu esnaf ziyaretçileri ısrarla mağazasında alışverişe çağırır. Kapalıçarşı İstanbul’un en gözde tarihi mekanlarından biridir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.