Kapalıçarşı Konserleri’nde ‘İstanbul’da Bahar’
14 Nisan 2013 Pazar - 10:42     1.766 kez okundu.    
Kapalıçarşı Konserleri’nde ‘İstanbul’da Bahar’

Kapalıçarşı Konserleri’nde ‘İstanbul’da Bahar’

2008 yılından bu yana her düzenlediği ‘Kapalıçarşı Konserleri’yle ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu 14 Nisan 2013 Pazar günü gerçekleştireceği konserinde ‘İstanbul’da Bahar’ı anlatacak. Tuluyhan Uğurlu,

‘İstanbul’da Bahat’ temalı konserinde ‘İstanbul Laleleri’de bu temaya renk katacak. Laleler ekili Kapalıçarşı mekanında konser izleyicilerine de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından da bir saksı lale hediye edilecek.  Bir bahar festivali enerjisinde düşünülen konserin girişi Kapalıçarşı’nın Nuruosmaniye kapısından gerçekleşecek. İkramlarla ağırlanan müzik severler sokak aralarında çalan Mehter takımıyla karşılaşacaklar. Nostaljik bir dünyaya kapılarını aralayan çarşının Çarşıkapı ve Çemberlitaş kapılarından itibaren yerleştirilen sandalyelerle bir konser mekanı olacak. Tavandan sarkıtılan sinema perdesi üzerinde İstanbul’un dünden bugüne öyküsü görsel olarak anlatılacak. Piyanist Tuluyhan Uğurlu’ya elektrogitar, kaval, viyola ve yaylı tambur sanatçıları eşlik edecek. Kapalıçarşı, İstanbul’da kent merkezinde yer alan günde yarım milyon insanın ziyaret ettiği dünyanın en eski ve en kalabalık çarşılarındandır. 1461 yılında temeli atılan Kapalıçarşı’nın bir labirenti andıran 66 sokağı vardır. İçinde 4000 dükkanın yer aldığı çarşı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılmıştır. Geçmişte belirli mesleklerin bulunduğu sokaklarda imalatçıların sıkı denetim altında ticari etik ve törelere son derece bağlı çalıştıkları bilinmektedir. ‘Lonca’lardan oluşan sokaklarda rekabet yasağı bulunmaktadır. Kumaşçılık, mücevher, sarrafiye, antika eşya, silah gibi alanlarda babadan oğula geçen meslek dallarında aileler çalışmaktadır. Devletin belirlediği fiyattan yukarıya satış asla yapılamamaktadır. Hiçbir meslek erbabı kapı önünde müşteri çekecek şekilde ürününü işleyememektedir. Esnafın sağladığı güvenden dolayı halk birikmiş parasını esnafa vererek parasının işletimini sağlamaktadır. Çeşitli yangınlar ve depremler nedeniyle hasarlanan çarşı zaman içinde çeşitli onarımlar ve ekler yapılarak onarılmıştır. Günümüzde yorgancılar, terlikçiler, fesçiler gibi meslek isimli sokaklar sadece sokak adı olarak kalmıştır. Kapalıçarşı’nın ana caddesinde kuyumcular, mücavheratçılar, döviz büroları, baharat ve kahve satan aktarlar bulunmaktadır. Fiyatlar değişken ve çeşitlilik fazladır. Turistik ticarete yönelik alanda Türkiye Hatıralara olabilecek bronz, bakır eşyalar, halılar, havlular, deri, seramik, oniks obje ve dekoratif eşyalar satılmaktadır. Batılı yazarlar roman, seyahatname ve anı gibi yazılarında Kapalıçarşı’ya geniş yer vermektedirler. Kapalıçarşı sokak adları arasında Basmacılar, Aynacılar, İplikçiler, Hazırelbiseciler, Bitpazarı, Kavaflar, Örücülerhamamı sayabiliriz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.