Karanlığın ve Sessizliğin Metal Grubu Türkiye’de
1 Kasım 2009 Pazar - 17:38     3.725 kez okundu.    
Karanlığın ve Sessizliğin Metal Grubu Türkiye’de

Karanlığın ve Sessizliğin Metal Grubu Türkiye’de.
İskandinav death metal müziğinin yaratıcılarından İsveç’li death metal grup Dark Tranquillity Türkiye’nin çeşitli illerinde konser vermek üzere 2 Aralık’ta İstanbul’da olacak.

1989 yılında vokalist Anders Friden, gitarist Niklas Sundin, ritm gitar çalan Mikael Stanne, bas gitarist Martin Henriksson, baterist Anders Jivarp’tan oluşan grup önce ‘Septic Broiler’ adında bir trash metal tarzında kuruldu. Ancak aniden karar değiştiren grup ismini ve tarzını ‘Dark Tranquillity’ olarak değiştirip death metal yapmaya başladılar. 1991- 1992 yıllarında çıkardıkları iki demodan biri olan ‘A Moonclad Reflection’ 1500 adet satarak bir rekora imza attı. Demoların özelliği death metal yapmalarına rağmen 80’li yılların trash metal müziğinden esinler taşıması ve gitarla başarılı şekilde harmanlanmasıydı. 1993 yılında ‘Skydancer’ ve ‘The Gallery’ albümünü çıkaran grup yeteneklerini ve kendi tarzını özgünleştirerek beğeni topladı. Grubun en popüler şarkısı ‘Lethe’ de ‘The Gallery’ albümünün hit’lerindedir. Bu arada 1993’te ‘Skydancer’ albümü çıktığında bir vokalist değişimi oldu. Anders Friden yerini Mikael Stanne’ye bıraktı. Bu değişim grubun başarısını olumlu yönde etkiledi. 1997’de ‘The Minds I’ ve 1999’da ‘Projector’ isimli albümleriyle başarılarını devam ettirdiler. Stanne’nin temiz vokali, elektronik denemelerin yumuşak sound’u, melodik death metal’i anlatmalarındaki üstünlüğünü bir kez daha ispatladı. Projector’dan sonra Haven, Damage Done, Character, 2004 ylında canlı performanslarından oluşan Exposures- In Retrospect and Denial albümlerini çıkardılar. 2008’de yine bir eleman değişimi yaşayan grup, 10 yıllık bas gitaristleri Michael Nicklasson’a veda ederek Daniel Antonnson’u aralarına aldılar. Antonnson halen Dimension Zero grubunun da gitaristliğini yapmaktadır. 2008 yılında Unirock Festivali’nde Türk seyircisiyle tanışan İsveç’lilerin bir numaralı death metal grubu 2 Aralık 2009’da İstanbul konseriyle başlayan ve dört ilimizi kapsayan bir konser turnesi gerçekleştirecekler. Grup 2, 3, 4 ve 5 Aralık’ta sırasıyla İstanbul Maçka- Küçükçiftlik Parkı, İzmir Ooze Venue, Eskişehir 222 Park, Ankara Saklıkent te dünyaca hit olmuş tüm parçalarını ve yeni çıkaracakları albümden birkaç parçayı da sevenlerine sunacaklar.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.