Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’ne Vakıf Özel Ödülü
20 Eylül 2013 Cuma - 10:23     1.938 kez okundu.    
Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’ne Vakıf Özel Ödülü

Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’ne Vakıf Özel Ödülü

Ülkemizin en prestijli sanat ödüllerinden birini veren Semiha Berksoy Opera Vakfı, Kadıköy Süreyya Operası’nda gerçekleştirilen görkemli bir törenle Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nin başarılı çalışmaları adına ödülünü sundu.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın da katıldığı davette şehri adına bu ödüle layık görülmekten son derece gururlu olduğunu belirtti. ‘Opera Özel Ödülleri’ törenine konuk olarak Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ katıldı. 99 yaşındaki tarihçi- yazar ‘En İyi Kadın Opera Sanatçısı’ ödülünü Birgül Su Ariç’e takdim etti. 1914 yılında Bursa’da dünyaya gelen Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın kökenleri Kırım’dan gelmektedir. 1919 yılında İzmir’in düşman işgali nedeniyle Çorum’a yerleşen ailesi daha sonra Bursa’ya göçmüştür. Bursa’da bir özel okulda Fransızca ve keman eğitimi alan Çığ, Bursa Muallim Mektebi’ni bitirerek öğretmen oldu. Eskişehir’de 4 yıl öğretmenlik görevini yaptıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin ‘Hititoloji’ bölümüne kaydolan Çığ, mezun olduktan sonra ‘İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi Çivi Yazılı Belgeler Arşivi’ dairesine memur olarak atanmıştır. 31 yıllık müze görevi süresince on binlerce yazılı tablet üzerinde onarım ve temizlik çalışmaları yapmış, numaralandırarak tam 74000 tabletle ‘Çiviliyazılar Arşivi’ni oluşturmuştur. Profesör Kramer’in Sümerler’le ilgili yazdığı kitabı Türkçe’ye çevirerek ‘Tarih Sümer’le Başlar’ ismiyle yayınlamıştır. Kitabın ilgi görmesi üzerine çocukların ilgisine sunmak üzere 13 adet kitap yazmıştır. Muazzez İlmiye Çığ’ın ‘Zaman Tüneliyle Sümerlere Yolculuk’ olarak yayınladığı eseri Sümerler ve Hititlerin kültür ve yaşamını anlatan kitaplardan oluşmaktadır. Semiha Berksoy, 1910- 2004 yılları arasında yaşamış ilk kadın opera sanatçısı ve ressamdır. İstanbul Konservatuarı ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde opera ve resim eğitimleri alan sanatçı devlet bursu kazanarak Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera bölümünde eğitimini sürdürmüş ve birincilikle bitirmiştir. Opera kariyerinin ilk yıllarında Almanya, Portekiz ve Türkiye’de konserler veren sanatçı Strauss’un yazmış olduğu opera eserinde Ariadne rolünü Avrupa konser sahnelerinde oynayan ilk Türk kadın opera sanatçısı olmuştur. Semiha Berksoy, Tosca, Madame Butterfly, Deli Dolu ve Lüküs Hayat gibi operetlerde  görev almıştır. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan sanatçı 1999 yılında New York City’de Lincoln Center konser salonunda Robert Wilson’ın yazdığı ‘The Days Before: Death, Destruction and Detroit III adlı operada da rol almıştır. Sanatçının rol aldığı tiyatro oyunları nın arasında Bu Bir Rüyadır (Nazım Hikmet), Keşanlı Ali Destanı (Haldun Taner), İstanbul Efendisi (Musahipzade Celal), Çayhane (J.Parick), Felsefe Doktoru (B.Nusic), Bu Gece Başka Gece (R.Nuri Güntekin), Elektira (Sofokles) gibi daha bir çok tiyatro eseri de sıralayabiliriz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.