Kaş Antik Tiyatro’da Müzik Heyecanı
21 Eylül 2012 Cuma - 10:17     2.588 kez okundu.    
Kaş Antik Tiyatro’da Müzik Heyecanı

Kaş Antik Tiyatro’da Müzik Heyecanı

Müzisyenler dahil oldukları orkestraların haricinde küçük müzik toplulukları yla çalarak bilgi, birikim ve performanslarını pekiştirmek isterler.

Bazen bir orkestrada beğeni ile dinlediğimiz bir müzisyen, özgün müzik yapan bir grupla hiç ummadığımız zamanda karşımıza çıkıverir. Geçtiğimiz günlerde Bilkent Senfoni Orkestrası’nın birinci trompetçisi Julian Lupu ve tubacı Noriyoshi Murakami Kaş Amfitiyatro’da Golden Horn Brass Quintet grubunda çaldılar. Grubun ismi Türkçe olarak Altın Korno Bakır Üflemeli Çalgılar Beşlisi’dir. Korno sanatçısı Begüm Azimzade’nin kurmuş olduğu beşli de eşi trompetçi Elmar Azimzade ve tromboncu Dilan İlhan’da yer alıyor. Üçbin yıllık tarihiyle muhteşem Kaş Antik Tiyatro su’nda gerçekleştirdikleri konserde eğlendirici niteliği olan çok sevilen ve sık dinlenen parçalara yer verilmişti. Kaş yöresinin yerli, yabancı sakinleri ve turistik ziyaretler için gelen misafirler de konseri ilgiyle izledi, sıkça alkışladılar. Kaş kaymakamının da konsere konuk olduğu mekanda Begüm ve Dilan seyirciyle sık sık diyaloğa girip, daha sıcak bir atmosfer oluşmasını sağladılar. Altın Korno grubunun beğeni ve başarı ile dolu çalışmaları Türk bestecilerin eserlerini de repertuarlarına katarak katlanacak. Kaş amfideki konserin son eseri ‘Nihavent Longa’ olarak seçilmişti. Kaş Amfideki ikinci konser Antalya Devlet Opera Orkestrası’nda görev yapan birkaç müzisyenin kurduğu şirin bir gruptan geldi. Grubun adı ‘Anadolu Müzik Fabrikası’. Büyük orkestranın birinci kemanı Fahrettin Arda, Selcan Noyan (viyola), Ekin Efe, V.Yeliz Kızılay (viyolonsel), ve soprano Burcu Bukem Kuru grupta yer aldılar. Genç müzisyenler geçtiğimiz senelerde kaybettiğimiz Türk operasına besteleriyle büyük hizmetler vermiş orkestra şefi Okan Demiriş, Selman Ada, Muammer Sun ve Cemal Reşit Rey’den seçme eserlerle başarılı bir konser gerçekleştirdiler. Düzenlemelerini grubun çellisti V.Yeliz Kızılay’ın yaptığı konserde, yabancı bestecilerden Kara Karayev’in minyatürleri ve besteci Estonyalı Eduard Tubin’in yaylı çalgılar için yazdığı besteler seslendirildi. Besteci Eduard Tubin’in oğlu konseri dinleyenler arasında yer aldı ve müzisyenleri ayakta alkışladı. Türk bestecilerin eserlerinin sevilmesi ve dinlenmesi konusunda çabalarıyla müzik camiasında dikkat çeken kemancı Fahrettin Arda, kurdukları topluluğun daha başarılı ve daha ses getiren çalışmalara imza atmak adına yeni projeler üzerinde düşündüklerini belirtti. Keyifle izlediğimiz ve gururla alkışladığımız konserlerin sonunda Kaş’ın güzelliği  bizi bir kez daha büyüledi.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.