Keman, Piyano Virtüozlerinin Müzikli Söyleşisi
6 Mart 2013 Çarşamba - 11:09     1.532 kez okundu.    
Keman, Piyano Virtüozlerinin Müzikli Söyleşisi

Keman, Piyano Virtüozlerinin Müzikli Söyleşisi

Keman ve viyola’da birçok uluslararası ödüle sahip Atilla Aldemir ve Devlet Sanatçısı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konuk üyesi piyanist Verda Erman 11 Mart 2013 Pazartesi günü saat 20:00’de Süreyya Operası’nda yılın en özel konserlerinden birini gerçekleştirecekler.

Ünlü keman sanatçısı Ayla Erduran, Atilla Aldemir’in eserleri çalışındaki zerafet, virtüozite ve tutkudan övgüyle söz ediyor. 14. Johannes Brahms Yarışması’nda keman ve viyolada 5 ödüle birden sahip olan sanatçı yarışmanın tek 5 ödüllü sanatçısı olarak dikkatleri ve övgüleri üzerine toplamıştır. Piyanist Verda Erman müzik kariyerinde önemli adımlar atmış bir sanatçımızdır. Paris, Tokyo, New York, Moskova, Oxford şehirlerinde ülkelerin filarmoni ve senfoni orkestraları eşliğinde konserler vermiş ve ‘master class’ programlarında eğitimler vermiştir. Paris Yüksek Milli Konservatuarı’nda ve uluslar arası müzik yarışmalarında jüri üyesi olarak yer alan Verda Erman yurt dışında yaşamaktadır. Aldemir ve Erman Süreyya’daki konserlerinde Brahms, Franck ve Beethoven’ın keman, viyola ve piyano için yazdıkları sonatları seslendirecekler. Cesar Franck, 1822- 1890 yılları arasında Fransa’da yaşamış Belçika asıllı bir bestecidir. Bankacı olan babası tarafından piyano virtüözü olarak yetiştirilmek üzere eğitim alan Cesar Franck 13 yaşında ülke çapında konserler vermeye başlamıştır. Hector Berlioz, Franzs Lizst gibi ünlü bestecilerin de hocalığını yapan Anton Reicha ile armoni çalışma fırsatı bulan besteci eğitimine Paris Konservatuarı’nda devam etmiştir. Okul yıllarında parlak başarısı karşısında ilgi ve hayretle karşılanan Cesar Franck öğrencisi ile evlendikten sonra Fransız vatandaşı olmuştur. Kırk yıl bir kilisede orgculuk ve koro şefliği yapan sanatçı doğaçlamadaki ustalığıyla Paris’te büyük ilgi toplamıştır. Ünlü piyano virtüözü ve besteci Franzs Lizst’te kendisini kilisede dinlemeye gelenler arasında yer almıştır. Yorumculuğu besteciliğinin önüne geçen Cesar Franck tamamladığı Büyük Org İçin 6 Parça eserinden sonra Fransa’daki en büyük nişanı  Legion d’Honneur şövelyelik onur ödülüne layık görülmüştür. Eserlerinin Ulusal Müzik Topluluğu’nda çalınmasının ardından konservatuarda öğretim üyeliğine başlamıştır. Müzikal anlayışı fazlasıyla yadırganan sanatçı öğrencilerine de müzikal fikirlerini aşılamayı başarmıştır. Eserleri tepki çekse de Ulusal Müzik Topluluğu tarafından çalınarak her konserde büyük alkış almıştır. Ulusal Müzik Topluluğu tarafından seslendirilen Yaylı Dörtlüsü eserinin konseri sonrasında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Cesar Franck’ın eserleri ölümünün ardından daha da popüler olmuştur. Eserlerindeki farklı armonik yapı Debussy ve Ravel gibi önemli bestecilerin de ilgisini çekmiştir. Klasik disiplini eserlerinin formunda işlerken romantik ve duygusal müzik dilini de eserlerinde birleştiren besteci Fransız müzik dünyasını bir araya getirmeyi başarmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.