Keman ve Viyola ustası Cemal Reşit Rey’de
17 Kasım 2009 Salı - 18:50     4.233 kez okundu.    
Keman ve Viyola ustası Cemal Reşit Rey’de

Keman ve Viyola ustası Cemal Reşit Rey’de

Mirjam Tschopp 1976 Zürih doğumlu başarılı ve çok çalışkan bir keman – viyola sanatçısı. Sahneye ilk çıkışı 13 yaşında gerçekleşti.

Viyola ve kemanda disiplinli ve kararlı çalışmalarıyla hızla ve eşit zamanda başarıyı yakaladı. Geçmiş yüzyılların müziği ve bestecileri ile ilgilendi. Başarılarının sırrı olarak çalışmayı adeta yaşam biçimi olarak kabul ettiğini belirtti. Ve konusunda çok önemli kompozitörlerle çalıştı. Galası bir çok uzun ve yoğun çalışmaların ürününün sergilenmesi gibiydi. Ve bu ilk performansında çok alkışlandı. Semyon Bckhov’un şefliğinde WDR Symphony Orkestrasının eşliğinde Nicolas Bacri’nin 3.Keman konçertosunu muhteşem bir konserde seslendirerek uluslar arası medyada yankılar uyandırdı. 2005- 2007 yılları arasında A.Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin ve Ernest Bloch’un keman ve viyola için yazdığı konçertolarının kendi icrasından oluşan kayıtları müzik eleştirmenlerince tam not aldı. Hollanda –Amsterdam Concertgebouw’da, Londra’da Wigmore Hall’de, New York’ta Kosciuszko Fondation’da, Hamburg’ta Grosse Musikhalle’de Köln Filarmoni Orkestrası ile, Naples’te San Carlo Theatre’da, St.Petersburg’ta Glazunov Hall’de, Prag’da Rudolfinum’da, Helsinki’de Finlandiya Concert Hall’da, Zürih’te Lucerne Festivalinde, Davos ve Lyon’da çok başarılı konserlere imza attı. 2000 yılında Berlin’de Max Rostal Viola Yarışmasında, 2006’da Naples’te Curci keman yarışması nda önemli dereceler alarak, İsveç Kraliyet ödülüne layık görülmüştür. 2007 yılında Innsbruck’ta uluslar arası master sınıflarında çalıştı. İsveç ve Lyon’daki konservatuarlarda genç yetenekler i seçmek için jüri üyeliğinde bulundu. Sanatçı 19 Kasım 2009 Perşembe günü Rengin Gökmen’in şefliğinde Yalçın Tura, Ulvi Cemal Erkin ve Tchaikovsky’nin eserlerinden oluşan repertuarını kusursuz yorumuyla seslendirerek yeniden müzik severler i büyüleyecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.