Keman Virtüözlerinin Paganini Yorumu
9 Aralık 2012 Pazar - 12:48     2.209 kez okundu.    
Keman Virtüözlerinin Paganini Yorumu

Keman Virtüözlerinin Paganini Yorumu

Klasik Batı Müziğine farklı bir soluk getiren Pagagnini grubu, ünlü kemancı Paganini’nin eserlerine esprili yorumlar katarak, eğlenceli bir şekilde virtüözitelerini kanıtlıyorlar.

11 Aralık 2012 Salı günü saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yine ince esprilerle, eğlencenin ve müziğin tansiyonunu düşürmeden Paganini eserlerini yorumlayacaklar. 1991 yılından bu yana Ara Malikyan ve Yıllana keman ustalığındaki üstün güçleri, incelikli kompozisyonları ve cesur kişilikleri ile komik motiflerle dolu, eğlencesi dorukta bir keman konçertosu  sunuyorlar. İlk konserlerini 7 Aralık’ta yapan Pagagnini grubu yoğun ilgi ve beğeni toplayarak, çağdaş klasik müziğe olan ilgiyi arttırmakta yardımcı oluyorlar. Niccolo Paganini 1782- 1840 yılları arasında yaşamış İtalyan besteci ve keman sanatçısıdır. Oda müziği, keman ve gitar dallarında bir çok beste vermiş olan sanatçı keman tekniğine de önemli katkılar sağlamış bir virtüözdür. Bilinen eserleri arasında; Campanella, Centone di Sonate, Cantabile, Grand Sonata, 24 kapriççiyo ve opera şarkılarından Nel Cor Piu Non Mi Sento’yu sayabiliriz. Eserlerinde enstrümantal virtüözlüğün önemini vurgulayan Paganini,  Chopin, Lizst, Schumann gibi dönemin ünlü bestecilerini de etkilemiştir. Yedi yaşındayken babasından keman dersleri almaya başlayan sanatçı 11 yaşında müzik çalışmalarını ilerletmek için ailesi tarafından Parma’ya yollandı. 13 yaşına geldiğinde konser turnelerine başlayan sanatçı kemanda uyguladığı teknik nedeniyle çok genç yaşta Marfan Sendromu’na yakalanan Paganini sanatında büyük bir şöhret ve servet yakalamıştır. Ancak kumar tutkusu yüzünden kumar masasında rehin bıraktığı kemanı kaybetmiş ve bir konserinde çalmak için arkadaşının kemanını ödünç istemiştir. Kumar tutkusu o’nu Paris’te bir kumarhane açmaya kadar götürmüş, ancak bu girişimi fiyaskoyla sonuçlanmıştır. Zengin bir Fransız tüccarı nın hediye ettiği son derece değerli bir kemanla müzik hayatına devam eden Paganini’nin paha biçilmez kemanı halen Cenova’da bir müzede korunarak, sergilenmektedir. Paganini, ilginç kişiliği, yaşam öyküsü ve olağan üstü besteleriyle olduğu kadar ölümünde de hayata damgayı vurmuştur. 1840 yılında gırtlak kanserinden ölen ünlü besteci ölümünden hemen önce papazı reddederek, günah çıkarmayı kabul etmemiştir. Bunun üzerine naaşına mezar verilmeyen besteci İtalya’nın Parma şehri ne gömülmüştür.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.