Kemanı Ağlatan Adam
12 Ocak 2011 Çarşamba - 11:12     2.718 kez okundu.    
Kemanı Ağlatan Adam

Kemanı Ağlatan Adam

İstanbul Kültür Üniversitesi’nin daveti üzerine Amerika’dan ülkemize gelen Fars asıllı keman sanatçısı Farid Farjad 14- 15 Ocak 2011 tarihlerinde üniversitenin Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nin açılışında bir dizi konser gerçekleştirecek.

 İran halk müziğinde sınırsız birikimlerinin yanı sıra klasik batı müziğindeki üstün yorumuyla da dünyaca tanınan ve ‘Kemanı Ağlatan Adam’ olarak nitelendirilen sanatçı son dönemşn önemli keman virtüozlerindendir. 1938 yılında Tahran’da dünyaya gelen sanatçı henüz sekiz yaşında keman çalmaya başladı. Tahran Müzik Konservatuarı’ndaki eğitimini keman ve klasik müzik dalında master olarak tamamladı. Ardından Tahran Senfoni Orkestrası’nda görev almaya başladı. Fars müziği nin gelişiminde önemli akademik katkılar sağlayan sanatçı sadece piyano ve keman kullanarak beş albümden oluşan bir albüm serisi çıkararak çalışmalarını ölümsüzleştirdi.  İkinci yapıtı Golha Orkestrası isimli iki albümden oluşmaktadır. Albümlerinde doğa ve hüzün temasına yer veren sanatçı devrim sonrası ülkesinden uzaklaşmak zorunda kalışının da bir nevi hüzünlü yansımasıdır. Keman perdesiz çalgılardan dört telli yaylı bir sazdır. İlk zamanlarda 7 telli olan saz tutuşu nun kaba ve zor olması nedeniyle zaman içerisinde 4 telli hale gelmiştir. Violin ailesinin en yüksek tonlu elemanı olarak viyolonsel ve viyola’nın en küçük kardeşi durumundadir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.