Kemanın Romantik Prensi İstanbul’da
23 Nisan 2010 Cuma - 10:08     3.454 kez okundu.    
Kemanın Romantik Prensi İstanbul’da

Kemanın Romantik Prensi İstanbul’da

İndiana’lı genç keman virtüozu ‘kemanın romantik prensi’ Joshua Bell yeniden İstanbul’lu sadık müziksever seyircisiyle bir araya geliyor.

Ülkemizde geçmiş tarihlerde katıldığı konser, festival ve resitallerden sanatçıyı yakından tanıyan müzikseverler için, Joshua Bell 1 Mayıs 2010 Cumartesi akşamı İş Sanat Kuleleri Konser salonunda bir kez daha huzurlarında olacak. Sanatçı 300 yıllık 4 milyon dolar değerindeki Antonio Stradivari kemanı ile yaptığı ‘Romance of Violin’ albümündeki performansı ile tüm dikkatleri çekti. Bell, İş Sanat konserinde eşlikçisi Sam Haywood ile Mozart, Tchaikovsky, Ravel, Beethowen ve Sarasate’den eserler çalacak. 1967’de İndiana’da doğan genç sanatçının babası bir psikolog. Henüz 4 yaşındayken keman eğitimine başlayan ve çok hızlı bir şekilde keman çalmayı öğrenen Bell, 14 yaşına geldiğinde Philadelphia Orkestrası ile bir albüm ve konser çalışması yaptı. 1985 yılında Carnegie Hall’de Ricardo Muti’nin orkestra şefliğinde dünyanın majör orkestra larından biri sayılan Saint Louis Senfoni Orkestrası ile başarılı bir performans çalışması yaptı. 1993 yılında Nicholas Maw’ın keman konçertosunu kendisini adeta adamış bir performans gücüyle albüm haline getirdi. Bu performans kendisine bir Grammy ödülü kazandırdı. 1984’te İndiana Üniversitesi Jacobs Müzik Okulu’nu bitirdikten sonra önemli bir dereceyle Kuzey Bloomington Yüksekokulu’nda yüksek lisansını tamamladı. 2007’de kendi sanat kariyeri nde olan biri için görülmemiş bir çalışma gerçekleştirdi. Para kazanmak için sokaklarda çalgı çalan müzisyenler gibi Washington metrosu nun istasyonunda soğuk bir kış sabahı 45 dakika konser verdi. Metro yolcusu 1000 kişi 45 dakika boyunca durarak ve adeta büyülenerek genç virtüozu hayranlık ve hayretle dinledi. Ve O gerçek ve büyük bir sanatçı olduğunu mütevazılığıyla kabul ettirmiş oldu.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.