Kemençe
3 Eylül 2009 Perşembe - 12:13     18.881 kez okundu.    
Kemençe

Kemençe Karadeniz Bölgesi ’nde yaygın olarak kullanılan ve yörenin sembolü haline gelmiş bir müzik aletidir. İsmi Farsçadan gelir. 18. yy. ‘a kadar Türk Müziğinin tek yaylı sazı olmuştur. Zamanla kemençenin yerini Batı’da gelen “violino” (keman) alır.

Ama Laz kemençesi Karadeniz horonları sayesinde, armudi kemençe ise 19. yy. ortalarına doğru girdiği fasıl topluluğu içinde günümüze kadar gelmiştir.  Türk müziğinin bu küçük sazı, boyundan büyük  yüksek tınılı bir ses vermektedir. Karadeniz dışında Türk sanat Müziğinde de klasik kemençe kullanılmaktadır.

Bu küçük enstrüman karaağaç, karadut, dikenli ardıç, maun veya pelesenk ağaç çeşitlerinden birinden üretilir. Boyutları 42×16x6 cm. olan bir takozun sadece içi oyularak tekne, boyun ve kafa kısmı olarak biçimlendirilir.  Daha sonra kapak, burgu ve tel takılarak kemençe ortaya çıkar. Toplam tel sayısı 3’tür. Tellerden ikisi bağırsaktandır, üstteki tel ise gümüş sargılıdır.

Kemençenin boyundan sonra gelen baş veya diğer adıyla burguluk  kısmında akort burguları yer alır. Enstrümanı çalarken bu kısım çalgıyı tutan ele destek olacak biçimde yapılır. Çalgının boyun kısmı ise aşağıdan yukarıya incelir şekilde, ele tam oturur olarak şekillendirilir. Gövde yani sesin çıktığı kutu, kemençenin ana bölümüdür.  Gövdenin içi  oyulmuştur ve yayın telleri titreştirmesi sonucu elde edilen ses, eşikten direğe oradan da ses kutusuna gelerek dışarı yansır. Akort burguları  tel sayısı kadar yani üç adettir. Burgunun altındaki çubuk kısmının ucu tellerin kolayca bağlanabilmesi için yarıktır. Klavye bölümü sap üzerinden başlar ve aşağıya doğru genişleyerek iner. Alt eşik, tellerin kemençenin altı kısmında bağlandığı bölümdür. Orta eşik, kemençenin orta kısmında yer alır ve telleri kapak üstünde belli bir yükseklikte tutmaya yarayan parçaya denir. Kapak kısmı veya göğüs kısmı, gövdenin oyulmuş olan üst yüzeyini tamamen kaplar ve dışa doğru bombelidir. Kemençede kapağın üzerinde iki tane diklemesine yarık şeklinde ses deliği mevcuttur.

Kemençe yay ile çalınır. Yay, kemençenin boyundan biraz kısa bir çubuğa at kıllarının bağlanması ile elde edilir. Yay, reçinelenmiş at kılı demetinin tellere sürtülmesi ile ses çıkarır. Kıllar gergin değil, hafif gevşek bağlanmıştır.

Karadeniz kemençesi , Giresun,Ordu ile Trabzon’da temel ve yöresel bir enstrümandır. Bunun yanı sıra Kuzey Gümüşhane ve Batı Rize’de, kısmen Samsun sahilinde, Adapazarı ve İzmit’in bazı köylerinde de yaygın olarak çalınmaktadır.

İstanbul Müzik Akademisi’nde klasik kemençe dersleri alan öğrenciler hafta içi ya da hafta sonu açılan sınıfları tercih edebilirler. Klasik kemençe dersi alarak bu sazda belli bir noktaya gelen öğrenciler  karadeniz yöresine ait türküleri de rahatlıkla çalabileceklerdir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.