Kent Orkestrası ile Türk Müzik Tarihi
4 Mayıs 2010 Salı - 10:04     2.906 kez okundu.    
Kent Orkestrası ile Türk Müzik Tarihi

Kent Orkestrası ile Türk Müzik Tarihi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür ve Sanat Başkenti proje kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası yepyeni bir çalışmayla yurtiçi ve yurtdışı konserlerinin ilkini 5 Mayıs 2010 Çarşamba saat 20:00’de CRR’de gerçekleştiriyor.

Bu çalışmada Klasik Türk Müziği, Türk Halk Müziği, Mehter müziği, yöresel danslar, halk oyunları gruplarının geçmişten, bugüne Türk Musiki tarihinin önemli eserlerinin zengin sunumları yer alıyor. Kent Orkestrası ve yüz kişiyi aşan kadrosu ile tanıtım CD’si için stüdyo çalışmalarına da başladılar. Avrupa Birliği Sosyal Diyalog çalışmaları kapsamında Kent Orkestrası ile Landesblasorchester nefesli sazlar orkestrası aynı çalışmayla Essen ve İstanbul’da ortak konserler verecekler. Kent Orkestrası Kamil Coşkun’un orkestra şefliğinde ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil etmişlerdir. 2001’de Avusturya Nefesli Sazlar Orkestraları Festivali, 2004’te Almaata Müzik Festivali (Kazakistan), 2008’de Sevlievo Bigband Festivali başarıyla isimlerinden söz ettirdikleri çalışmalardır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Kent Orkestrası 51 kişilik kadrosuyla yaz ve kış sezonlarında kültür merkezleri ve önemli konser salonlarında yerli ve yabancı bir çok ünlü sanatçıya eşlik etmişlerdir. Sanatçılar arasında Modern Folk Üçlüsü, Ajlan- Mine, Kubat, Yavuz Bingöl, Nükhet Duru, Hakan Aysev, Fatih Erkoç, Aşkın Nur Yengi, Ferhat Göçer, Gloria Gaynor, Jean Yanjy’i vb.sayabiliriz. Kent Orkestrası 1989 yılında Ekrem Tekeşin’in orkestra şefliğinde 31 kişilik sanatçı kadrosuyla kurulmuştur. 1958 İstanbul doğumlu şef Kamil Coşkun 1989 yılında Kent Orkestrası’na gitar sanatçısı olarak girdi. 1997 yılından bu yana Kent Orkestrası şefi olan Kamil Coşkun aynı zamanda armoni ve orkestrasyon eğitmenliği yapmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.