Kızılordu Korosu Konseri İstanbul’da
27 Mayıs 2011 Cuma - 11:01     3.346 kez okundu.    
Kızılordu Korosu Konseri İstanbul’da

Kızılordu Korosu Konseri İstanbul’da

Dünyanın en büyük korolarından Rus Kızılordu Korosu ve Dans Topluluğu 27 Mayıs- 29 Mayıs 2011 tarihleri arasında saat 21:00’de Maslak TIM Show Center’da konser verecek.

1928 yılında yirmi kişilik bir ekiple kurulan ve bu yıl 83.yaşına basan ‘Aleksandrov Red Army’ dünyanın en büyük ordu korolarından biridir. Moskova Konservatuarı’nda akademisyen olarak çalışan Aleksandr Aleksandrov ordu korosu olarak çalıştırdığı müzik topluluğunun büyük başarılarına imzasını atan ilk ve önemli kişidir. 1946 yılında vefatı üzerine oğlu Boris Aleksandrov tarafından çalıştırılmaya devam eden koro Sovyet devrimi döneminde  adeta bir sembolü oldu. Ancak globalleşme sürecinde zamana ayak uyduran koro da siyasi yapısından sıyrılarak folklorik bir forma girdi. Yıllarca dünya turnelerinde konserler veren ve tüm dünya ülkelerinde ilgi ve sevgiyle izlenen Kızılordu Korosu’nun 2000 kadar repertuarının olduğu biliniyor. Koronun en önemli özelliklerinden biri de konser vermeye gittiği ülkelere has müzikleri de konser repertuarlarına katarak, tüm dünyaya anlamlı bir mesaj vermeleridir. 1930’lu yıllarda sanatçı sayısı 300’e ulaşan koronun günümüzdeki eleman sayısı yine aynı rakamlardadır. Teknik ve estetik anlamda dünyanın en iyi erkek korosu a capella (entrümansız şarkı söyleme sanatı) dalında armonik akıcılık ve duygusal kurgulamada da kusursuz icrasıyla da beğenileri üzerinde toplamıştır. Koroya eşlik eden dans gurubu da topluluğun başarılı performansını tamamlayan unsurlar arasındadır. Rus folkloru na ait enstrümanlarla seslendirilen eserler dansların başarılı koreografisiyle tamamlanarak büyük takdir toplamaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.