Kızılordu Korosu Türkiye’de
22 Mayıs 2010 Cumartesi - 11:31     3.128 kez okundu.    
Kızılordu Korosu Türkiye’de

Kızılordu Korosu Türkiye’de

Dünyanın en ünlü koro gruplarından Kızılordu Korosu 1 – 4 Haziran 2010 tarihinde Ankara’da Dikmen Vadisi’nde ücretsiz konserler gerçekleştirecek.

Kızılordu korosunun konserlerine beraberinde ülkemize getirilen Dans Akademik Topluluğu’da renkli görüntülerle eşlik edecek. Koro Rus Halk Müziği ve Rus Dansları’ndan örnekler sunarken, Türk Halk Müziği’nden seçme eserler seslendirerek bir sürpriz demeti sunacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımının da katılımıyla ‘Ceddin Deden’, ‘Ay Akşamdan Işıktır’, ‘Çanakkale Türküsü’, ’10.Yıl Marşı’ Türkçe olarak Kızılordu tarafından seslendirilecek. Kızılordu Korosu Sovyetler Birliği ordusuna bağlı asker sanatçılardan kurulmuş resmi bir korodur. Koro erkek solistlerden, müzisyenlerden ve dans grubundan oluşmaktadır. Rus Halk şarkıları, kilise müziği, opera arya ve lied’leri, müzikaller gibi zengin repertuarları bulunmaktadır. 1928 yılında kurulan koro Sovyetler Birliği ’nin dağılmasından sonra da konser ve turnelerine devam etmiştir. Kurulduğu yıllardaki ilk hali 12 kişilik koro, bir solist vokal, bir akordeoncu, 2 dansçı ve bir de sunucudan oluşmaktaydı. Kızılordu Korosu’nun kuruluş amacı çeşitli birliklerden rütbe ayrımı gözetmeksizin bir araya gelerek müziği geliştirmek, askerlere motivasyon sağlamak ve kaliteli müzik yaparak halka hizmet sunmaktı. Bugün dünyanın ilgi, sevgi ve hayranlıkla yakından izlediği Kızılordu Korosu müzikalitesi ve seslerin armonik kusursuzluğuyla başarılı çalışmalarına devam etmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.