Klarnet
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:42     10.446 kez okundu.    
Klarnet

Klarnet üflemeli müzik aleti grubundan olup ana malzemesi abanoz ağacıdır. Silindirik gövdelidir. Gövdede ses deliklerini açıp kapatan kapakların olduğu metalden bir mekanizma mevcuttur. Toplam 5 parçadan oluşan bir çalgıdır.

     Flüte uygulanan Boehm perde sistemi klarnetde de uygulanmıştır. İlk kullanımı 1700’lü yıllara dayanmaktadır. Klarnetin orkestraya girmesi biraz zaman almıştır. Klarnet için ilk beste yapan usta Mozart’dır. Mozart sayesinde klarnet oda müziğine girer ve kendini müzikseverlere benimsetir. Osmanlı’da da özellikle saray bandosunda klarnet kullanımı bilinir. Önceleri solo olarak kullanılan klarnet 1800’lü yıllarda orkestraya girer ve eşlikçi olarak da sesini duyurmaya başlar. Klarnetin  kökeninin Fransa olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de en çok kullanılan tipi sol klarnet tir. Klasik müzikten başka cazda özellikle bi-bop da kullanılır.

 

 
   Klarnetin tipleri çeşitlidir. Ses özelliklerine göre sınıflandırılır. Mi bemol Klarnet küçük boyutludur ve genelde klasik müziğe uygundur.  Bunun bir büyük boyu olan si bemol klarnet de klasik müzikte kullanılır. La klarnet biraz daha büyük boyuttadır. Ve bas klarnet ise en büyükleridir. Bu klarnet tiplerinin hepsi aynı anda aynı orkestrada yer alamaz.

 

 Çalınan bestelere göre seçilir ve çalınırlar. Klarnet ses tonu ve tarzıyla sololarda  dikkat çekicidir. Klarnet ile pek çok parçayı çalmak mümkündür. Ses gürlüğü ve parlaklığı açısından dikkat çekicidir. Klarnet alırken abanoz ağacından üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Perde ve yaylarının sağlam olması ve gövdede çatlak olmaması gerekir. Kapak mekanizması nikel veya gümüşten olabilir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.