Klasik Dönem’de Müzik
25 Eylül 2009 Cuma - 16:07     8.474 kez okundu.    
Klasik Dönem’de Müzik

KLASİK DÖNEM MÜZİĞİ
Klasik dönem müziği pek çok ünlü besteci ile canlanmış ve üretken bir müzik olmuştur.

 Yaklaşık olarak 18.yy’ı kaplayan bir dönem olan Klasik Dönem Haydn, Mozart ve Beethoven gibi çok meşhur sanatçıların ortaya çıktığı bir dönem olarak tarihteki yerini alır.  Dönem bestecileri olarak Berlioz, Liszt, Schubert, Chopin ve Schumann gibi sanatçılar sayılabilir.

 
        Bu dönemde orkestralar kurulmuştur, senfoniler yazılır, piyano önemli bir enstrüman halini almıştır. Müzikte ana denge ve biçimler artık oturmuştur. Klasik biçimler oturmuş ve halk tarafından benimsenmiştir. Besteciler kusursuz müzik biçimleri yaratmak için uğraş vermişler ve günümüze kadar gelebilen klasik bir tarz oluşmuştur. Barok dönemdeki süslerden v e detaylardan sıyrılmış, duru ve ustalıklı bir müzik türü ortaya çıkmıştır.

 
        Bu dönemde senfoni yanı sıra konçertolar, sonatlar, oda müziği gibi türler yapılmaya başlamıştır. Klasik dönem  müziğinin en önemli yaratımı senfonidir. Piyano konçertoları popülerlik kazanır ve yaygınlaşır. Besteciler bestelerini piyanoda yapmaya başlar. Bu dönemin önemli bir müzik biçimi de dört tane yaylı çalgı için bestelenen kuartedler dir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.