Kontrbas
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:29     10.981 kez okundu.    
Kontrbas

Kontrbas viyolin ailesinin en büyük üyesidir. Ana malzemesi ahşap olup telli bir çalgıdır. Telleri oldukça kalın ve çeliktir. Boyu ise çok büyük olup 1.95’e 60 cm’dir. En büyük müzik aletlerindendir.

     Uzun boyundan dolayı kontrbas ayakta ve yere dayanmış olarak çalınır. Kontrbas çalanların uzun boylu ve yapılı olması istenir. Enstrüman boyutundan dolayı erken yaşlarda çalmaya uygun değildir.   

 

     Kontrbasın ilk kullanımının 16-17yy’larda olduğu tahmin edilir. 18.yy’da ise son şeklini aldığı bilinmektedir. 4 telli bir alettir ve yayla veya parmaklarla çalınır. Yapısı viyolin ailesi nin diğer üyelerine benzer. Ana malzemesi ahşap ve tellidir. Teller çeliktendir. Sapı uzun ve kalındır.

 

 
    Orkestra ve oda müziği nde kendini gösterebilen kontrbas eşlikçi bir çalgıdır. Yaylı sazlar la uyumlu sesi bastır. Kontrbasla uyumlu bir başka enstrüman ise piyanodur. Orkestralarda ritim ve bas sesleri vererek müziğin temel taşını oluşturur. Solo bölümleri fazla yoktur. Çünkü solo ve melodi çalmaya uygun bir çalgı değildir kontrbas. Klasik müzik dışında caz, blues, rock müzik gibi farklı türlerde de bas sesleri vererek önemli elemanlardan olur. Özellikle cazda parmakla çalınması dikkat çekicidir. Ritmi oluşturur. Bu alanda Jimmy Blanton bir kontrbas ustası olarak bi-bop tarzının oluşmasına ve gelişmesine öncülük etmiştir.

 

 
          Gene de tüm bunlara rağmen kontrbas çalıcısına alkış getiremeyen bir enstrümandır. Müzikte ve orkstralardan varlığı öne çıkmaz. Ama en önemlisi yokluğu eksiklik yaratır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.