Kontrbas Ustası’ndan Müzikal Renkler
21 Haziran 2010 Pazartesi - 10:52     3.901 kez okundu.    
Kontrbas Ustası’ndan Müzikal Renkler

Kontrbas Ustası’ndan Müzikal Renkler

Kontrbası solist çalgılar kadar melodik ve etkileyici bir o kadar da zarif bir uslupla icra eden Lars Danielsson 1980 yılından bu yana beğenilen 15 albüm çıkardı. 30 Haziran 2010 Çarşamba akşam saat 20:00’de Akbank Sanat’ta müzikseverlere kontrbasıyla unutulmaz zevkli bir akşam yaşatacak.

Birçok önemli caz müzisyeni ile ortak projelerde aynı sahneyi paylaşarak güzel çalışmalara imza atmıştır. Lars Danielsson viyolonsele de çok hakim bir müzisyen ve 1990’da kurduğu bir kuartet grubu yla dünya çapında turneler ve konserlerle adlarından başarıyla söz ettirdiler. Kontrbas yaylı sazlar ailesinin en kalın sesli ve en iri yapılı elemanlarındandır. Arşeyle veya parmak yardımıyla çalınan kontrbasın gövdesinde özel yapım çelik tellerden dört adet vardır. Yaylı çalgılar ailesinin diğer fertleri keman, viyola ve viyolonselle oda müziği dörtlüsü oluştururlar. Bu dörtlüye zaman zaman piyano eşlik edebilir. Senfoni, caz, pop, rock orkestra ve gruplarının ana çalgılarından biri olan kontrbas özellikle caz müziğinin vazgeçilmez elemanlarındandır. İlk olarak Rönesans döneminde Kontrbas Violone adlı bir enstrümandan 16.yüzyıldan, 18.yüzyıla geçiş sürecinde değişikliklere uğrayarak bugünkü şeklini almıştır. 1.95 boy, 60 cm.eni ile adeta büyütülmüş bir keman görünümündedir. Kontrbas yere konularak ve ayakta durularak icra edilir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.