KoroFest ’2010
5 Aralık 2009 Cumartesi - 11:58     3.510 kez okundu.    
KoroFest ’2010

KoroFest ’2010
Boğaziçi Üniversitesi Müzik Klübü (BÜMK) bu yıl müzik yapan veya müziğe ilgi duyan büyük gençlik kitlelerine ulaşmak ve koral müziği yaygınlaştırmak adına önemli bir işe imza attı ve Türkiye’de ilk gençlik korosu festivalini düzenledi.

13- 18 Nisan 2010’da ikincisini gerçekleştirecek olan Boğaziçi Üniversitesi Koro Festivali – KoroFest’e bu yıl İstanbul’dan ve yurtiçinden koroların yanı sıra yurtdışından da katılımlar olacak. Boğaziçi Üniversitesi konser salonlarının yanı sıra organizasyonda başka üniversite ve sanat mekanlarında konserler gerçekleşecek. Festivali organize eden Boğaziçi Üniversitesi bu çalışmada Türkiye’de koro müziğini yaygınlaştırmak uluslar arası platforma taşımak müziğe amatör ruhla gönülden hizmet eden toplulukların koral müzikte ufuklarını genişletmek amacındalar. Farklı kültür ve geleneklerdeki toplulukların müziğini, vokal anlayışlarını, renklerini bir araya getirerek bir şenlik havasında dünya kardeşlik birliğini ve ruhunu yaşatmak adına gerçekleşen organizasyon bir çok güzel amaca da hizmet veriyor. Festival kapsamında vokal teknikleri eğitimleri, ilköğretim okullarından, huzurevlerine, kimsesizler yurduna gönüllü koristlerle dinletiler, film gösterimleri, müzikolog ve bestecilerin panelleri yine bu yıl da gerçekleşecek. Festival açılışından, kapanışına bir çok renkli çalışmayı müzikseverlere sunacak. Kapanış konserinde yabancı koroların repertuarlarından ana dillerinde eserler karma koroyla seslendirilecek. Gelenekselleşme yolunda olan festival her yıl daha geniş kitlelere ulaşarak farklı kültürde çocukları ve gençleri koro müziği ile buluşturmaya devam edecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.