Kraliyet Madalyalı Genç Piyanist Jablonski The Seed Hanesi’nde
12 Mart 2014 Çarşamba - 08:31     1.581 kez okundu.    
Kraliyet Madalyalı Genç Piyanist Jablonski The Seed Hanesi’nde

Kraliyet Madalyalı Genç Piyanist Jablonski The Seed Hanesi’nde

İsveç’in gurur kaynağı, İsveç Kraliyet Madalyası sahibi genç piyanist Peter Jablonski, 13 Mart 2014 Perşembe günü saat 20:00’de Sakıp Sabancı Müzesi The Seed Sahnesi’nde bir konser gerçekleştirecek.

Washington Post gazetesinin müzik eleştirmenlerince ‘olağanüstü ve ender rastlanan yetenek, bir eseri yeniden yaratır ve dinleyeni üzerinde düşündürür’ diye nitelendirilen Jablonski, Seul ve Kopenhag konserlerinin ardından İstanbul’a geldi. 7.İstanbul Resitalleri kapsamında konserini gerçekleştirecek olan sanatçı Londra’da konser vermek üzere İstanbul’dan ayrılacak. Günümüze kadar yayınlamış 27 albümü bulunan Jablonski, dünyanın en önemli konser salonlarında en prestijli orkestra ve şeflerle çalışmıştır. Konserlerini gerçekleştirdiği salonların arasında Londra’daki Kraliçe Elisabeth Konser Salonu, Berlin Konser Evi, Stockholm’deki Berwaldhallen, Tokyo’daki Suntory Hall, New York’ta bulunan Lincoln Center yer almaktadır. Varşova Filarmoni, Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Stockholm Kraliyet Filarmoni, Los Angeles Filarmoni, BBC Senfoni, Fransa Ulusal Orkestrası, La Scala Filarmoni, Tokyo Senfoni sanatçının çalıştığı orlestralar arasında yer almaktadır. 1998 yılında Varşova’da düzenlenen Warsaw Autumn Festivali’nde Orfeus ödülünü alan Peter Jablonski, yayınladığı ‘Bir Paganini Teması Üzerine Rachmaninov Rapsodisi’ albümü ile Edison Ödülü’ne layık görülmüştür. Ardından 2002 yılında stüdyoya girdiği albümle Gramafon Ödülü’nü alan sanatçı 2005 yılında İsveç Kralı tarafından şeref madalyasıyla onurlandırılmıştır. Sakıp Sabancı Müzesi, eğitim, konserler, sergiler gibi etkinliklerine ve ziyaretçilerine açık şekilde birbirinden başarılı çalışmalara imza atıyor. Bünyesinde bulunan kitap sanatları ve hat koleksiyonunda 14. ve 20.yüzyıl arasındaki dönemde meşhur hattatlat tarafından bir dantel inceliğinde işlenmiş Kuran-ı Kerim nüshaları ve çeşitli el yazmaları kitaplar sergilenmektedir. Tuğralı fermanlar, dua kitapları, levhalar, hilyeler, murakkalar ve beratların yanı sıra hattatların kullandıkları malzemeler de koleksiyonun sergisinde yer almaktadır. Müzenin resim koleksiyonunda erken dönem Türk resim tarihinden eserlere yer verilmiştir. Ayrıca Osmanlı döneminde İstanbul’da yaşamış yabancı ressamların fırçalarından dökülen başarılı yapıtlar da koleksiyonun ayrı parçasını teşkil etmektedir. Koleksiyonda yer alan ressamlar arasında Fikret Mualla, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Nazmi Ziya Güran, Osman Hamdi Bey, Konstantin Kapıdağlı, Şeker Ahmet Paşa, Süleyman Seyyid ve Raphael’in tabloları bulunmaktadır. Sakıp Sabancı Müzesi’nde bir diğer önemli etkinlik ise gençlere ve yetişkinlere yönelik eğitim çalışmalarıdır. Çocukları sanat ve kültür eserleriyle tanıştırarak ve müzeyi sevdirerek sanata daha duyarlı bireyler olmasını sağlamak amacındadırlar. Yetişkinler için gerçekleştirilen sertifikalı eğitim programlarının yanı sıra çeşitli sergilere ait sempozyumlar, konferanslar, paneller ve sinema gösterimleri yer almaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.