Kremlin Sarayı’nda İlk Türk Orkestrası ‘ENBE’
14 Mart 2013 Perşembe - 11:11     2.020 kez okundu.    
Kremlin Sarayı’nda İlk Türk Orkestrası ‘ENBE’

Kremlin Sarayı’nda İlk Türk Orkestrası ‘ENBE’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin ünlü solistlerinden Stas Mihaylov’un 20. Sanat yılını kutlamak üzere Kremlin Sarayı’nın kapılarını açtı.

15 Mart 2013 Cuma akşamı Kremlin Sarayı’nda gerçekleşecek kutlamaya Stas Mihaylov’un daveti üzerine şef Behzat Gerçeker yönetimindeki ENBE Caz Orkestrası da eşlik edecek. Rusya’nın ünlü pop starlarından Lev Lesenko, Nikolay Baskov, Filip Kirkorov, Natasa Korolova, Oleg Gazmanov, Soso Pavliasvili ve özel davetlilerin de katılacağı gece Rus TV kanallarındna da canlı olarak yayınlanacak. Geçen yaz konser için Moskova’ya giden ENBE Caz Orkestrası Nazan Öncel’in sözlerini yazdığı ‘Senden Kıymetli mi’ isimli şarkısıyla büyük beğeni toplamıştır. Kutlama konserinde yer alacak olan ENBE Caz Orkestrası Kremlin Sarayı’nda konser veren ilk Türk Orkestrası olarak tarihe geçecektir. Kremlin’ler kale, şato ve saray mimarilerini içine alan bir yapılar topluluğudur. Aralarında en tanınmış olanı ‘Moskova Kremlin’idir. Devrim öncesinde Rus Çarı ve ailesinin ikamet ettiği Kremlin Sarayı 28 hektarlık bir alan üzerinde Moskova Irmağı’nın 40 metre üzerine yerleşmiştir. Kremlin Sarayı 15. Yüzyılda İtalyan mimarisi tarzında inşa edilmiştir. Kaleler, kuleler ve kapılar eklenerek değişikliklere uğramıştır. Bu yapıların arasında bulunan Büyük İvan Çan Kulesi 1505- 1600 yılları arasında yapılmıştır. Kulenin özelliği dünyanın en büyük kule çanına sahip olmasıdır. Tam 218 kilo ağırlığında olan çan ‘Çanların Çanı’ olarak adlandırılmıştır. Kremlin Sarayı, Moskova’da ünlü Kızıl Meydan’da bulunmaktadır. Rus siyasi ve toplumsal hayatında önemli bir rol oynayan Kızıl Meydan’da idamlar, mitingler, geçit törenleri, gösteriler damgasını vurmuştur. Kızıl Meydan halk tiyatrolarına, kiliselere, üniversitelere, basımevlerine ve halk kütüphanelerine ev sahipliği yapmıştır. Kızıl Meydanı, Kremlin Sarayı’ndan ayıran hendekler doldurularak meydanın taşları da değiştirilmiştir. Çarlık döneminde hendeklerin gerisinde bulunan tribünden çarın fermanları yayınlanmakta ve idam cezaları bu tribünde uygulanmaktadır. Sovyetler Birliği dönemi ile meydan her yıl 1 Mayıs ve 7 Kasım’da (Rus devrimi) renkli geçit törenlerine sahne olmaktadır. Rusya’nın simgesi olan Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı 1990’dan itibaren UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. Rus Devrimi diğer adlarıyla Ekim Devrimi ya da Bolşevik Devrimi Çarlık döneminin, Lenin komutanlığındaki Bolşevik ordusuyla yıkılmasıyla başlamış ve Sovyetler Birliği’nin kurulmasıyla son bulmuştur. 1917 yılının Şubat ayında başlayan ihtilal Ekim Devrimi ile devam etmiştir. Monarşi taraftarı Beyaz Ordu’nun çıkardığı iç savaşla 1922 yılına kadar mücadelesi süren Bolşevikler galip olarak, Sovyetler Birliği’ni kurmuşlardır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.