Kudsi Erguner ve Ney
14 Ağustos 2010 Cumartesi - 10:03     2.919 kez okundu.    
Kudsi Erguner ve Ney

Kudsi Erguner ve Ney

Topkapı Sarayı’nın 1.Avlusunda 31 Ağustos 2010 Salı akşam gök kubbeye nidalanan ney’in huşu veren sesi Kudsi Erguner’in ney’inin gövde deliklerinden parmaklarına, dudaklarının arasından nefesine, nefesinden notasına oradan da kulaklarımıza, ruhumuza işleyecek.

Ünlü neyzen Kudsi Erguner ney virtüozu dede Süleyman Erguner’in torunudur. Babası Ulvi Erguner ve kardeşi Süleyman Erguner’de tanınmış usta neyzenlerdendir. Sanatçı 1952 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarında neyzen babası Ulvi Erguner tarafından derviş törenlerine, Mevlevi- Sufi topluluklarının ruhani müzik ve dans ritüellerine katılırdı. 1969 yılında İstanbul Radyosu’nda göreve başlayan sanatçı ilgi duyduğu Osmanlı Müziği’nin ilk köklerine dayanarak çeşitli araştırmalar, icralar ve eğitimler gerçekleştirdi. 1973 yılında Paris’e taşınan Kudsi Erguner burada mimarlık eğitimi nin yanı sıra müzikoloji araştırmalarını ve eğitimini sürdürdü. Her iki branşta da doktorasını tamamlayarak 1976 yılından itibaren dünyaca ünlü müzisyenlerle sinema, tiyatro ve konser projelerinde yer aldı. 1981 yılında küçüklüğünden bu yana etkilendiği Sufizm öğretisi nin anlaşılmasını sağlamak için Mevlana Enstitüsü kurdu. 1988’de kurduğu ‘Kudsi Erguner Ensemble’ ile 16.yüzyıla ait Osmanlı müziği eserlerini araştırıp, tanıtmayı amaçlayarak, 13.yüzyıla kadar önemli bir Osmanlı Müziği repertuarı oluşturmayı başardı. Dünyaca meşhur bir çok müzisyenle çalışmalar yapan Erguner’in çalıştığı ünlüler arasında Jean Michel Jarre, Peter Brook, Peter Gabriel, Didier Lockwood, William Orbit, Maurice Bejart, Alice- Michel Protal’i sayabiliriz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.