Kuğu Gölü Balesi ile Rus Devlet Bale Topluluğu
30 Ocak 2013 Çarşamba - 11:13     2.600 kez okundu.    
Kuğu Gölü Balesi ile Rus Devlet Bale Topluluğu

Kuğu Gölü Balesi ile Rus Devlet Bale Topluluğu

Avrupa’da ‘En İyi Bale Topluluğu’ olarak seçilen Rus Devlet Balesi Kuğu Gölü Topluluğu Klasik Bale’nin unutulmaz eserlerini kolaj yaparak hazırladıkları gösteriyi 22- 23- ve 24 Şubat 2013 tarihleri arasında TİM Maslak Show Center’da sunacaklar.

Türkiye’yi ilk kez ziyaret eden topluluk Rusya devlet sanatçılarından oluşan  en başarılı bale topluluklarından biridir. Bale, belli adım atışlar ve belli bedensel figürlerin dans ve müzik eşliğinde yapıldığı bir gösteridir. Bale dans türü olarak yüz mimiklerinden tüm bedene yayılan duygu anlatımı ile müzik ve dekor da kullanılarak yapılmaktadır. Uzun yıllar süren eğitimlerle kadın dansçı larına ‘balerin’, erkek dansçı larına ise ‘balet’ adı verilir. Belli bir konulu koreografiye dayalı olarak sunulan bale gösterilerinde tayt, tütü, mayo gibi hareketi kolaylaştıran esnek giyimler kullanılmaktadır. Ayakların parmak ucunda durmasını sağlayan ayakkabıya ise ‘point’ adı verilir. Bale sanatı Rönesans döneminde İtalya’da doğmuştur. Ortaçağ’dan, Rönesans’a uzanan mim sanatı, balenin temellerini oluşturmaktadır. Koreografik bir düzeni olmayan mim sanatının ardından ilk koreografili bale deneyimleri 16.yüzyıl sonlarına doğru ünlü Medici ailesi tarafından sahneye konmuştur. Fransa’dan Avrupa’ya kısa zamanda yayılan bale en kuzeye Danimarka ve İsviçre’ye kadar uzanmıştır. Fransa krallarının da büyük desteğiyle opera sanatından iyice ayrılan bale, özgün bir sanat formuna kavuşmuştur. Bale sanatı dendiğinde akla ilk gelen sanatçılardan 1938- 1993 yılları arasında yaşamış ünlü Rus balet Rudolf Nureyev’dir. Olağanüstü performansı, uzun sıçrayış ve dönüşleriyle efsaneleşmiş Rus balet Nureyev, baleye 11 yaşında başlamıştır. 17 yaşında Leningrad Koreografi Okulu’na girerek üstün bir başarıyla okulunu bitirdi. Leningrad Kirov Balesi’ne giren ve solo performanslarıyla gösterilerine devam eden sanatçı bir turne sırasında gittiği Paris’te Fransa hükümetinden sığınma talebinde bulunur. Rusya’dan iltica ettikten sonra turnelerine devam eden sanatçı Amerika’da gösterilerine devam eder. Başarılı performansı tüm dünyanın ilgisini çeken Nureyev, İngiliz Kraliyet ailesinin özel konuğu olarak Kraliyet Bale Topluluğu ile sahne alır. Nureyev, bir çok klasik bale yapıtında baş rol oynamıştır. Bunların arasında Kuğu Gölü’nde Prens Siegfried, Giselle’de Albrecht gibi rolleri sayabiliriz. Ünlü eser Romeo juliet’in, Manfred’in ve Fındıkkıran’ın sahneye konması için düzenlemeler ve koreografiler yapan Nureyev, klasiklerin yanı sıra modern repertuarlar üzerinde de çalışmıştır. 1977 yılında bir sinema çalışması yapan sanatçı ‘Valentino’ filminde başrol oynamıştır. ‘Legion d’Honneur’ nişanı sahibi Rudolf Nureyev, uzun yıllar Paris Opera ve Balesi‘nin dans yönetmeni olarak çalışmıştır. Batı ülkelerine sığınmasından 27 yıl sonra ülkesinde Kirov Balesi’yle dans eden sanatçı, uzun yıllar mücadelesini verdiği Aids hastalığı nın pençesinden kurtulamayarak, Paris’te hayata veda etmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.