La Scala Sahnesinde iki Türk!
27 Ekim 2009 Salı - 21:05     2.266 kez okundu.    
La Scala Sahnesinde iki Türk!

Türk Operası yıllardır birçok değerli sanatçı yetiştirmiş, sahnelere koyduğu değerli klasik eserlere imzasını atmış yıllarca Opera seyircisini ve meraklılarını kendilerine hayran bırakmışlardır.

Türk Operacılar derin bilgi birikimi ve tecrübeleri ışığında genç sanatçılara da destek vermeyi onları uluslar arası platformlara taşımayı amaçlamışlar ve bir çok operacının sahnesinde olmak hayalini kurduğu La Scala operasına iki genç değerimizi kazandırmışlardır. Mimar Sinan Devlet Konservatuarı mezunu Soprano Simge Büyükedes ve mezzosoprano Asude Karayavuz. Siemens Opera yarışmasında iki yıl üst üste dereceye giren bu iki genç sanatçı La Scala Akademisi’ nde master yapacaklar. Şan hocaları Payam Koryak ve Ece İdil bu büyük gururda önemli pay sahipleri. Genç sanatçılar çok çalıştılar ve zorluklar karşısında yılmadılar her şeyden önce. Siemens Opera Yarışması nı kazanmadan önceki 3 yıl hocalarıyla sabırla çalıştılar, var olan alıştıkları ses tonlarından daha parlak tınılar elde etmek ya da daha koyu seslere inebilmek ve lirik repertuarlara kavuşabilmek için hocalarıyla uzun zamanlar geçirdiler. Kendi seslerini sevdiler her şeyden önce. Şan tekniğinin yanı sıra müzikal zekaları da onları güzel ve doğru bir yola soktu. Genç sanatçılardan Simge ‘soprano olamam’ derken 3 senelik çalışmayla 6 ayrı soprano aryasıyla Siemens Opera Yarışması’na katılarak mansiyon aldı. 2006’da Leyla Gencer Opera Yarışması’nda Asude ile beraber ilk yedinin içerisine girerek başarılı oldular. Jüride bulunan Leyla Gencer’in dikkatini çeken genç sanatçılar hocanın desteğiyle Gürer Aykal n orkestrasında şarkı söylemeye başladılar. La Scala Akademisi sınavları ilk aşaması dört gün sürmüş ve 220 kişi katılmış. Sınav jürisinde Leyla Gencer bulunmasına karşın her zaman soğuk bir tavır içinde olan hoca kızlarımıza sevecen yaklaşmıştı. Çünkü onlar hocaları tarafından Leyla Gencer ekolünde yetiştirilmişlerdi. Asude ve Simge şimdi La Scala sahnesinde başrol oynayacaklar. Cosi fan Tutte de Dorabella ve Fiordiligi’yi seslendirecek ve canlandıracaklar. Simge’nin hayallerini ileride Cavaliera Rusticana, Lui, Charlotte oynamak Asude’nin ise Verona’da Carmen, Adriana Lecouvreur ve Dalilah söylemek süslüyor. Ayrıca Placido Domingo ile aynı sahneyi paylaşmak düşlerinin arasında. Ne diyelim La Scala’ da Leyla Gencer’den sonra iki genç gururumuzun yollarının açık olması dileğiyle. Hocalarının ellerine ve yüreğine sağlık.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.