La Traviata Süreyya Operası’nda
28 Eylül 2010 Salı - 15:29     2.931 kez okundu.    
La Traviata Süreyya Operası’nda

La Traviata Süreyya Operası’nda

İstanbul Devlet Opera ve Balesi yeni sezonunda dinlemeye ve izlemeye doyamadığımız Guiseppe Verdi’nin La Traviata operası ile açılışını yapacak.

Guiseppe Verdi 19.yüzyılda İtalya’da yaşamış dünyada en çok sahnelenen operaları bestelemiş ve yazmış bir bestecidir. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Verdi Kuzey İtalya ’da yaşadığı köyün kilise orgcusundan dersler almaya başladı. Ailesinin türlü fedakarlıklarla evlerine aldıkları piyanoyla eğitimini sürdüren ailesi bir fedakarlık daha yaparak küçük Guiseppe’yi müzikal faaliyetleri takip edebilmesi için Busetto kasabasına üzere yolladı. Milano Konservatuarı’nda eğitim görebilmek için sınavlara giren Guiseppe sınavı kazanamayınca çalışmalara daha da ağırlık verir. Piyanodaki teknik zayıflıklarını iki yıl boyunca özel derslerle kapattıktan sonra Busetto kasabasının şehir orkestrası nın şefliğine başlar. 1838 yılında ilk bestesinin orkestralarda çalınmasıyla birlikte Milano’ya yerleşen sanatçı yine aynı yıl yazdığı Oberto operasıyla Milano’da da büyük sükse yaptı. Başarılarla yürüyen sanat yaşamının yanı sıra trajediyle yıkılan hayatı büyük bir tezat oluşturuyordu. 1838 yılında eşini ve iki çocuğunu peşpeşe hastalıklarla kaybeden besteci komik operası ‘Bir Günlük Kral’ı besteledikten sonra beste yapmaya son verdi. Büyük sıkıntı ve bunalımların ardından 1841 yılında ‘Nabucco’ eserini besteledi. Eserin çıkışı Verdi’ye yeniden büyük sükse ve ün getirdi. Eserin oynandığı La Scala operasından başroldeki soprano Giuseppina Strepponi ile hayatını birleştirdi. 1897 yılına eşinin ölümüne kadar müzikal anlamda çok verimli çalışmalar yaptı. Verdi, İtalyan opera eserlerinde yeni bir çığır açarak, tekniğin hakimiyetini ikinci plana atıp duygusallığa ve dramatik yöne ağırlık vererek bir devrim yarattı. Bu hareketten sonra operayı elit kesimden, halkın söyleyebileceği ezgilere indirgeyerek daha geniş kitlelere ulaşmayı sağladı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.