Leyla Gencer Evi
27 Temmuz 2010 Salı - 10:25     2.779 kez okundu.    
Leyla Gencer Evi

Leyla Gencer Evi

Türk ve dünya operasının ünlü divalarından soprano Leyla Gencer’in Milano’daki evi özel eşyalarıyla birlikte İKSV’nin Şişhane’deki binasında müze olarak yeniden kuruldu.

Hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan sanatçıya ait eşyaların sergilendiği müze ziyaret için gelecek konuklarını ağırlamak üzere bekliyor. Dünyanın bir numaralı İtalyan operası ‘La Scala’ Tiyatrosu’nun 25 yıl primadonnalığını yapmış ve İKSV’nin mütevelliler kurulu başkanlığı görevini başarı ve titizlikle icra etmiş olan sanatçı yaşadığı mekanı da aynı sanatsal disiplin, aynı özen ve zevkle döşemiş olduğu gözlenmektedir. Leyla Gencer Evi’nde sanatçının oturma odasının bulunduğu bölümdeki antika piyano su, uzun saatler okuma yaptığı zengin kütüphanesi, konuklarını Türk yemekleri nden oluşan zengin menüyle özenle hazırlanarak ağırladığı zarif yemek odası, göz kamaştırıcı opera hayatına ait fotoğraflar, ödüller, madalyalar, zengin sahne kostümü ve aksesuarları bulunuyor. Maddi ve manevi derinlikleri içinde bu hayattan göçmüş bir sanatçının yaşamsal birikimleri olan özel eşyaların sessizce anlattığı öyküler, kokusu ve dokusuyla görülmeye değer ve hafızalarda iz bırakan bir Mekan.. Leyla Gencer Evi ziyaret için Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 11:00 – 16:30 saatleri arasında rehber eşliğinde ve ücretsiz gezilebiliyor. Ziyaret için önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) 15 yıldan sonra faaliyetlerini sürdürmek üzere Beyoğlu’nda bulunan Luvr apartmanından, Şişhane’de bulunan Deniz Palas apartmanına taşındı. Deniz Palas 20.yüzyıl başlarında mimar Yorgo Kulutros tarafından Art Nouveau tarzında özenle hazırlandı. Yedi katlı, 4200 metrekare bina vakıfa ait bürolar ve sanat etkinlikleri için farklı mekanları da bünyesinde barındırıyor. Deniz Palas’ın giriş katında sanat tasarımı ağırlıklı, hediyelik eşya sergileri aynı katta ‘Pera’lı Braserie’ gelen konukları kucaklıyor. Baştan aşağıya sanat dolu olan Deniz Palas’ta İstanbul’un kültür ve sanat yaşamına yeni renklerle dolu pencereler açarak tüm ülkemize ve dünyaya bu pencerelerden ışık saçmaya devam edecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.