Leyla Gencer Şan Yarışması Sonuçlandı
28 Ağustos 2010 Cumartesi - 10:51     1.755 kez okundu.    
Leyla Gencer Şan Yarışması Sonuçlandı

Leyla Gencer Şan Yarışması Sonuçlandı

Bu yıl 6.cısı düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması 26 Ağustos 2010 Perşembe akşamı Aya İrini’de gerçekleşen final dinletileri ve ödül töreni ile sona erdi.

Final akşamı 24 Ağustos günü gerçekleşen yarı finalden finale kalan 9 başarılı solist izleyicilere nefis bir şan ziyafeti verirken aynı zamanda heyecanla sonuca doğru ilerlediler. Aya İrini’de gerçekleşen final gecesi nin sunuculuğunu oyuncu Halit Ergenç yaptı. Gecede şef Gürer Aykal’ın yönettiği Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Verdi’nin ‘Kaderin Gücü’ operasının uvertürüyle açılış konserini gerçekleştirdi. Finalistlerin Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde final eserlerini jüri ve seyirciye seslendirmelerinin ardından değerlendirmelere geçilerek heyecan doğruğa yükseldi. 5.Leyla Gencer Şan yarışmasının geçen yılki birincisi soprano Nazlı Deniz Boran Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde şan konseri verdi. Jüri başkanı Pier Luigi Pizzi’nin 6.Leyla Gencer Şan Yarışması sonuçlarını açıkladığı gecede birinciliği Güney Afrika’lı soprano Pretty Yende, ikinciliği ülkemizden bariton Kartal Karagedik, üçüncülüğü ise Almanya’dan mezzosoprano Anna Lapkovkaja ve yine ülkemizden soprano Pervin Çakar elde ederek toplam 23.500 Euro’luk para ödülünün de sahibi oldular. Ayrıca yarışmanın finalistleri 2011 yılında düzenlenecek Schleswig- Holstein Festivali’nde, İstanbul Filarmoni konser sezonu nda bir konserde ve 2012 yılında 40.ıncısı düzenlenecek Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde birer konser gerçekleştirecekler. 6.Leyla Gencer Şan Yarışmasında jüri üyesi olarak İtalyan opera festivali genel müdürü Pier Luigi Pizzi, dünyaca tanınmış bariton Renato Bruson, Devlet Sanatçısı ve orkestra şefi Gürer Aykal, La Scala Akademisi sorumlu müdürü Luca Targetti, Devlet Opera ve Balesi Baş Rejisörü Yekta Kara, Pergolesi Vakı Direktörü Gianni Tangucci ve İtalyan Sanat Yönetmeni Vincenzo de Viva hazır bulundular. Yarşmaya 6 ülkeden 17 sanatçı katılırken yarı final sonunda elemelerde 6’sı Türk, 3’ü yabancı toplam 9 finalist ödüle doğru emin adımlarla yürüdüler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.