Liselerde Caz Hareketleri
6 Ekim 2012 Cumartesi - 11:21     1.433 kez okundu.    
Liselerde Caz Hareketleri

Liselerde Caz Hareketleri

22.Akbank Caz Festivali kapsamında ‘Liselerde Caz Atölyeleri’ 8 – 16 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul’daki liselerde başlayacak.

Sekiz lisede ve ücretsiz gerçekleşecek olan etkinlik, lise öğrencilerinin ilgi duydukları yada daha önce hiç görmedikleri enstrümanları tanımayı sağlamak ve müziğe yaklaşımlarını arttırmak amacıyla yapılmaktadır. Etkinlik süresince birçok albüm ve konserlerde yer almış müzisyen- eğitmenler Ercüment Orkut,  M.Cem Tuncer, Barış Ertürk, Edia Hafızoğlu lise öğrencilerine bilgi ve deneyimlerini aktaracaklar. Bu yıl İstanbul’da yapılacak bu etkinlik gelecek yıl tüm Türkiye’de etkinleştirilecek bir proje olarak düşünülüyor. Eğitim programı 8 Ekim- Kadıköy Anadolu Lisesi, 9 Ekim – Şişli Terakki Lisesi ve Özel Enka Endüstri ve Meslek Lisesi, 15 Ekim – İstanbul Lisesi ve Galatasaray Lisesi, 16 Ekim – İstanbul Amerikan Robert Lisesi ve FMV Özel Işık Lisesi olarak belirlendi. Müziğin gençlerin kişisel ve sosyal gelişimi üzerine faydaları ve insan yaşamında olumlu işlevleri olduğu bilimsel olarak ispat edilmiştir. Müziğin temelinde estetik değerler olduğu için toplumsal, bireysel, sosyo- kültürel, ekonomik ve eğitici nitelikler barınmaktadır. Müzik eğitimindeki temel amaç; çocukların ve gençlerin hayal dünyasında müzikal imgelerle duyarlılıklarını arttırmak, kulak ve ritm duygularını netleştirmektir. Müziği seven bir genç, insanları, doğayı kısacası hayatı sever.  Ünlü düşünür Eflatun’un da işaret ettiği gibi estetik eğitim disiplini zorlamadan sağlar ve ahlaki gelişimi de arttırır. Ünlü oyun yazarı Shaekspeare ise bir eserinin tiradında müzik eğitimi ve sevgisi için şöyle yazmıştır: ‘Kendi içinde müziği hissetmeyen, seslerin tatlı tınısından haz etmeyen, heyecana kapılmayan insan, kötülük, hırsızlık ve hainlik için yaratılmıştır, o kişinin ruhu geceden daha karanlık, tutkuları daha zalimdir. Müzik dinlemeyen insana güvenmeyiniz !’ der. Ünlü müzik teorisyeni ve metodist Suzuki, çocuklar ve gençlerin müzikal yeteneklerinin kendi bünyelerinin ayrılmaz bir parçası, bütünü haline gelene kadar üzerinde durulması gerektiğini belirtiyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.