Londra Okulları Senfoni Konseri
3 Ağustos 2010 Salı - 10:11     2.282 kez okundu.    
Londra Okulları Senfoni Konseri

Londra Okulları Senfoni Konseri

Londra Okulları Senfoni Orkestrası (LSSO) konseri 3 Ağustos 2010 Salı akşam saat 21:00’de Topkapı Sarayı’ndaki Aya İrini Müzesi’nin 1.avlusunda gerçekleşecek.

Londra Okulları Senfoni Orkestrası (LSSO) Londralı genç müzisyen öğrencilerin bir araya gelerek başarılı konser ve turnelerle ülkenin sembolü haline gelmiş orkestralarından biridir. Elli dördüncü sezonunda birçok övgü ve takdirler toplayarak saygınlığı her geçen gün artan Londra Okulları Senfoni Orkestrası sanat yönetmeni Peter Ash’ın öncülüğünde genç müzisyenlere, genç yeteneklere eğitim olanakları sunmaya devam ediyor. Orkestra her geçen gün zenginleşen senfonik repertuarları ve dünyaca ünlü müzisyenlerin güçlü ve sağlam metodlarıyla müzikal ve sanatsal gelişim lerine bir yenisini ekleyerek başarıdan başarıya koşuyor. Okul tatillerinde yoğun prova dönemi sürecinde hazırlanan LSSO her yıl Ocak, Nisan, Eylül aylarında Barbican’da konser vermektedirler. Orkestra 2003- 2004 yılları arasında dünyanın sayılı orkestra şefleriyle çalışmıştır. Aralarında Peter Ash, Cem Mansur, Thomas Sanderling, Tamas Vasary’ın bulunduğu önemli şefleri sayabiliriz. Orkestranın repertuarları arasında Bartok, Ravel, Mussorgsky, Lizst, Shostakovich, Mozart, Sibelius’un ölümsüz eserleri bulunuyor. LSSO büyük bestecilerin eserlerinden oluşan repertuarlarını iki dünya prömiyeri ve birçok festival ve konserlerde başarıyla icra ettiler ve CD haline getirdiler. Orkestra modern zamanların müziğine bestecilerine de yer vermeye başladı. Sir John Tavener, George Benjamin, Sir Michael Tippett gibi çağdaş bestecilerin eserleri de aynı zeminde ve ortak başlıkta müzikseverlere sunuluyor. LSSO bünyesine vokaller de katarak ayrı bir renk oluşturmaya başladı. Ivry Gitlis, Janice Watson, Julian Bream, Tamas Vasary ve Alexander Markov gibi önemli vokaller orkestrada görev alıyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.