Ludwig Van Beethoven
2 Eylül 2009 Çarşamba - 13:36     10.915 kez okundu.    
Ludwig Van Beethoven

LUDWIG VAN BEETHOVEN ( 1770 – 1827)

18. yüzyılın en büyük bestecilerinden biri olan Ludwig Van Beethoven tarzını notalarla yansıtmaya çalışan bir sanatçı olmuştur.

    1770 yılında Bonn’da fakir ve çoğu özürlü bir ailenin çocuğu olarak doğan sanatçı ilk müzik eğitimini babasından alır. Ailesine katkıda bulunmak için kilise piyano çalmaya başlar. 1792 yılında Viyana’ya giden Beethoven bir süre Haydn’den dersler alır. Haydn bu gencin müzik yeteneğini görür ve ona destek olur. Mozart’dan da dersler alan ve desteğini alan Beethoven kısa sürede Viyana’nın zengin ailelerinden birinin yanına yerleşir ve piyanist olarak adını duyurmayı başarır. 1800 yılında 1.Senfonisini besteler. Bu eserde eski tarz müziğin etkileri görülmekte olup yeni temalarda vardır. 2. Senfoni’siyle  tüm müzik kriterlerini yıkarak sazların kendi içlerinde gruplar halinde çalındıkları, farklı bir yapıt ortaya koyar.

 

      Beethoven daha 1.Senfonisini yazarken kulakları az işitmeye başlar. Bu nedenle insanlardan uzaklaşır ve içine kapanık aksi bir adam olur. Bu  korkutucu sağlık sorunu nedeniyle kendini beste yapmaya verir. 3.Senfoni’yi Avrupa’ya demokrasi getirdiğini düşündüğü Napolyon’a ithaf eder. Ama bu sırada Napolyon kendini imparator ilan edince çok sinirlenir ve ithafını geri alarak, 3.Senfonisine “Eroica” ismini verir. 4. Senfonisi bir aşk senfonisidir. Neşeli bir eserdir. Beethoven 1804 yılında Fidelio operası nı besteler. Bu opera bestecinin ilk ve son operasıdır. Bu arada sağırlığı giderek ilerlemektedir. 1817 yılında tamamen sağır olan Beethoven’in  ruh hali iyice kötüleşir. Fakat eserler yaratmaya devam eder.

 

      Sanatçının 5. Senfonisi sanatı açısından çok önemli bir senfonidir. Bu eserde ne kadar usta bir müzik dahisi olduğunu ortaya koyar. 6. Senfonisi olan Pastoral Senfonide doğayı anlatır. 7. ve 8. Senfoniler ise dördüncü senfoni gibi diğer dev eserleri arasında geçiş yapıtlarıdır. 9. Senfoni ise 1824 yılında Viyana Krallık Tiyatrosu’nda  çalınır. 9.Senfoniyi sanatçı sağırken yazmıştır. Eser çalınırken de orkestrayı yönetmiştir. Bittiğinde salonda alkışlar koptuğunda hiçbir şeyin farkında olmayan Beethoven artık ölümü beklemeye başlar. 1827’de dünyaca tanınmış bir besteci olarak ölür ve görkemli bir cenazesi olur.

 

    Haydn ve Mozart ’dan dersler alan ve onların müziklerinden aldığı prensipleri geliştirerek üzerine yepyeni müzik yapıları ekleyen Beethoven dahiliğini ortaya koymuştur. Müziği, tekniği ve ifade gücü çok kuvvetli olan Beethoven toplam 9 senfoni yazar. Yanı sıra beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, bir piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı ve bir oda müziği yapmıştır. İlk ve tek operası “Fidelio” günümüzde hala sahnelenmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.