Luisa Miller Mersin’de
18 Kasım 2009 Çarşamba - 12:27     2.775 kez okundu.    
Luisa Miller Mersin’de

Luisa Miller Mersin’de
Dünyaca tanınmış büyük besteci Guiseppe Verdi’nin solo performanslarda virtüozite isteyen Luisa Miller adlı operası iddialı ve başarılı işler çıkaran Mersin Operasında premier ve galası ile büyük beğeni toplamıştı.

Verdi 2013 yılında doğumunun 100.yılına girmesi nedeniyle dünyadaki tüm operalarda eserleriyle anılacak. 1813’te yoksulluklar içinde dünyaya gelen Verdi Kuzey İtalya’nın bir köyünde şimdi müze olarak ziyaret edilen küçük mütevazı bir evde doğdu. Kilise ziyaretlerinde orga duyduğu ilgiyle müziğe başlayan küçük Giuseppe ailesinin de çabalarıyla eski bir piyanoya sahip oldu. Müzisyen bir ailenin çocuğu olmayan Verdi başka bir kasabaya zengin bir ailenin yanına yollanarak Latince ve müzik dersleri almaya başladı. İmkanlarının kısıtlı olması nedeniyle ilk konservatuar sınavı nı kazanamayan Verdi La Scala Tiyatrosu nun şefi Lavigna’dan dersler almaya başladı. İki yıl süren opera müziği eğitiminin ardından bulunduğu şehrin orkestra şefi oldu. 25 yaşına geldiğinde evli ve çocuk sahibi bir müzik adamı olan Verdi 1838’de hastalıklar sebebiyle iki çocuğunu ve eşini kaybetti. Avrupa’nın tanınmış müzik direktörlerinden Ricordi ile anlaşarak tüm bestelerinin telif hakkını satın aldı ve ölümüne dek firmaya bağlı kaldı. Aida, Othello, Oberto, Bir Günlük Kral, Nabucco, Emani Operası, Alzira, Macbeth, Il Travatore, Luisa Miller, La Traviata, Kral Eğleniyor, Legnano Savaşı bestecinin dünyaca bilinen ve sevilerek izlenen önemli yapıtlarından birkaçıdır. Verdi Gerçekçilik akımının öncülerinden oldu. Opera yıllarca soyluların ve kraliyet ailelerinin konu edildiği görkem ve ihtişam sanatı iken Verdi eserlerinin başrol konularını yoksul halk ve içinde bulunduğu yaşam tarzını anlatarak fark yarattı. Opera müziğinin büyük ismi Verdi 21 Ocak 1901’de mütevazı bir askeri cenaze ile toprağa verildi.
Luisa Miller Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde 21 Kasım 2009 Cumartesi günü saat 15:00’te müzikseverlerin huzurunda olacak. Şef Vladimir Lungu, Libretto Salvatore Cammaro, koro şefi ise Zdravko Lazarov. Başrollerde Luisa Bengi İspir Özdülger, Rodolfo’yu Hakan Bölükbaşı oynadı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.