Lütfi Kırdar’da 41. İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri
10 Kasım 2013 Pazar - 11:24     1.872 kez okundu.    
Lütfi Kırdar’da 41. İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri

Lütfi Kırdar’da 41. İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri

41. İstanbul Müzik Festivali, bugün 10 Kasım 2013 saat 19:00’da şef Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve genç keman sanatçısı Veriko Çumburidze konseriyle Lütfi Kırdar Kongre Salonu Anadolu Oditoryumu’nda açılışını gerçekleştirecek.

Konser öncesinde piyanist kardeşler Güher ve Süher Pekinel’e festival onur ödülleri takdim edilecek. 41. İstanbul Müzik Festivali geçtiğimiz Haziran ayında 20.000 müzikseveri 500’ün üzerinde müzisyenle buluşturmuş ve organizasyonunu başarıyla tamamlamıştır. Ancak ertelenen açılış konseri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde 17 yaşındaki geleceği ışıltılı bir keman sanatçısı Veriko’yu müzikseverlerin beğenisine sunacak. Dünyanın en önemli müzik yarışmalarından biri olan ‘Uluslararası Genç Müzisyenler Çaykovski Yarışması’nı 2012 yılında birincilikle kazanarak büyük başarı elde eden Veriko, aynı zamanda 2011 yılından bu yana ‘Güher- Süher Pekinel ile Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler’ projesinin katkılarıyla Viyana Müzik Akademisi’nde burslu olarak eğitimini sürdürmektedir. Ünlü besteci Piyotr İlyiç Çaykovski’nin dünyaya geldiği müzik ve sanatın dünyaca ünlü şehri St.Petersburg, Moskova’nın kuzeybatısında yer alan Avrupa’nın 4., Rusya’nın ise 2.büyük şehridir. İki yüz yıl Rus Çarlığı’nın başkenti olan şehir, Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak görülmüştür.  Kültürel merkez olarak göz alan  şehir zarif mimari siyle de ilgileri üzerine çekmektedir. Rus İç Savaşı döneminde Petrograd, Sovyetler Birliği dönemin de ise Leningrad olarak anılan şehir, St.Petersburg ismini yeni yönetimin kararıyla almıştır. ‘Kuzey’in Venedik’i’ olarak tanımlanan şehir Moskova’nın aksine geniş bulvarları, köprüleri, mimarisi ve müzesiyle farklı Avrupai güzelliktedir. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Hermitage müzesi de yine bu şehirde bulunmaktadır. St.Petersburg’da bulunan Dostoyevski, Rimsky- Korsakov, Puşkin, Anna Akhmatova’nın evleri de müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır. Dostoyevski’ye ait ünlü ‘Suç ve Ceza’, ‘Ezilenler’  romanlarının hikayeleri de yine bu şehirde geçmektedir. Baltık Denizi’ne akan Neva Nehri’nin üzerinde bulunan adalar üzerine kurulmuş şehir, yaz mevsimlerini kısa yaşamaktadır. Kış mevsimi uzun ve soğuk olmasına rağmen zaman zaman kendini gösteren güneş sıcak günler yaşanmasına neden olmaktadır. Kanallar ve topraklar kış ortasında donmaktadırlar. Aralık ve Mart ayları arasında 123 gün kar hiç kalkmadan hayat sürmektedir. Saint Petersburg şehri adını Aziz Petrus’tan almıştır. Şehirde bulunan ilk yapı bir kale’dir. Peter ya da Paul Kalesi olarak bilinen yapı şehre adını vermektedir. Çar Petro döneminde şehircilik çalışmalarına başlayan ve Almanya’da gelen mühendisler ilk olarak şehrin kanalizasyonlarını yapmışlardır. Neva Nehri deltasında bulunan bataklıklar kurutularak, tahta direklerle temeller sağlamlaştırılarak üzerine inşaatlar yapılmıştır. Barok mimari tarzının örneklerine sıkça rastlanılan kentin modeli İtalyan mimar Dominico Trezzini’nin tasarımlarından şekillenmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.