Mahler’in Büyüleyen Trajiği
13 Şubat 2010 Cumartesi - 11:48     2.720 kez okundu.    
Mahler’in Büyüleyen Trajiği

Mahler’in Büyüleyen Trajiği

Romantizmi farklı yorumuyla anlatan ve 10 senfonisiyle ölümünden 50 yıl sonra bestelerinin değerinin farkına varılmış Gustav Mahler ölümünün 150.yılında Borusan Filarmoni Orkestrası’nın konser gecesinde anılacak.

Lütfi Kırdar Uluslar arası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 18 Şubat Perşembe günü Borusan Filarmoni Orkestrası şefi Sacha Goetzel yönetiminde gerçekleşecek konserde Mahler’in ‘Trajik’ adlı bestesi ve Schubert’in ‘Bitmemiş’ 8.Senfonisi seslendirilecek. Mahler 4 yaşındayken doğup büyüdüğü köyde, köylülerin ve askerlerin söyledikleri şarkılardan esinlenerek akordeon ve piyanoyla doğadaki seslerden de yararlanarak besteler yapmaya başlamış bir müzik dehasıdır. 10 yaşına geldiğinde Viyana Devlet Konservatuarı’na özel yeteneğinden dolayı kabul edilir. Konservatuar eğitimini tamamlayana kadar kompozisyon ve piyano dalında sayısız ödüllere çoktan sahip olmuştu. Mezuniyetinin ardından piyano eğitmeni olarak çalışıp, yaz tatillerinde bestelerini yaptı. 17 yıl orkestra şefliği yaptıktan sonra Viyana Operası Sanat Yönetmenliği ne yükseldi. Mahler’in eserlerinde romantizmin yanı sıra gelimli bir uslup ve ahenk vardır. Bestelerinde yaşam öyküsünden izler vardır. Satırlarında yaşamı, ölümü, hayat sevincini ve Tanrı sevgisini bir arada anlatır. Mahler 47 yaşına geldiğinde Viyana Operası’ndan ayrılarak ABD’ye gitti. Metropolitan Operası ve New York Filarmoni Orkestrası’nı yöneten değerli besteci 1911 yılında Viyana’da hayata gözlerini yumdu. Ölümüne kadar her yaz tatillerde Avusturya kırlarında bestelerini yapmaya devam etti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.