Marangoz İsmail Kaya’ya İtalya’dan Ödül !
28 Temmuz 2013 Pazar - 12:10     2.765 kez okundu.    
Marangoz İsmail Kaya’ya İtalya’dan Ödül !

Marangoz İsmail Kaya’ya İtalya’dan Ödül !

İskenderun’da marangozluk yaparak geçimini sağlayan İsmail Kaya’nın 12 yıllık keman tutkusu İtalya’nın Cremona şehrinden kendisine bir ödül getirdi.

Dünyanın en genç 10 keman yapım ustası arasına giren İsmail Kaya, 12 yıl önce keman çalmak için kursa gitmiş, ancak parası olmadığı için keman alamamıştır. Bunun üzerine mobilya, kapı, doğrama işleri yapan İsmail Kaya, zanaatını kullanarak kendi kemanını yapmaya karar vermiştir. Marangoz atölyesinin bir kısmını enstrüman yapım bölümü haline getiren ahşap ustası, keman yapmayı öğrenmek için İstanbul Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar bölümlerinin düzenlediği keman yapımı seminerlerine katılmıştır. Keman yapımında ustalaşan İsmail Kaya bugüne kadar 35 adet keman, 5 adet viyolonsel yapmıştır. Son imal ettiği kemanını İtalya’nın Cremona kentinde düzenlenen 7.Uluslararası Keman Yarışması’na yollayan İsmail Kaya’nın yaptığı keman 9.uncu olurken, Milano Senfoni Orkestrası’nın ses sınavında da 3.ncü sırada yer alarak önemli bir başarı elde etmiştir. Gurur ve sevinç içinde olduğunu belirten İsmail Kaya, daha iyi dereceler almak adına çalışacağını da belirtmiştir. İskenderun, Yunanca’da ‘Aleksandretta’, Türkçe’de ise ‘Küçük İskender’ anlamına gelmektedir. Hatay ilinin en büyük ilçesi olan İskenderun, M.Ö 333 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuştur. VII.yüzyılda Türk- Memluk İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına giren şehir 1517’de Yavuz Sultan Selim’in Mercidabık Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. I.Dünya Savaşı’nda İngili ve Fransızların eline geçen şehir, 1939 yılında Türk Ordusu’nun şehire girmesiyle resmen Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmıştır. 1974 yılında İskenderun’da kurulan Demir- Çelik Fabrikası’nın faaliyetiyle canlanan kent yaşamı bitkisel yağ, un, süper fosfat, salça, konserve, çırçır, çeltik, oto, dokuma fabrikaları nın kurulmasıyla ülkenin önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Batman’dan gelen boru hattıyla şehire taşınan petrol İskenderun Limanı’ndan Mersin’e yollanarak oradan bütün ülkeye dağıtılmaktadır. Türkiye’nin 4.üncü büyük limanı olan İskenderun Limanı’nda NATO’ya bağlı bir iskele ve demiryolu istasyonu da bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.