Maurice Ravel
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:40     7.459 kez okundu.    
Maurice Ravel

(1875 – 1937)
20.yy’ın önemli orkestra bestecileri ndendir. En ünlü eseri “Bolero” dur. Ravel 1875 yılında Fransa’nın İspanya sınırı yakınındaki bölge olan Basque Bölgesinde doğar. Çok küçükken ailesiyle birlikte Paris’e gelirler ve Ravel Paris’de büyür. 7 yaşında piyano derslerine başlar.

 1889 yılında Paris Konservatuarına girer. Okulda dönemin meşhur eğitimcisi Gabriel Faure ile çalışır. Bu arada müzikte mizahın yaratıcısı olan Eric Satie ile tanışır ve fikirlerinden çok etkilenir. İlk bestelerinden olan “Serenade Grotesque” de Satie etkisi görülür. Ravel ve Debussy birbirlerinden etkilenmişlerdir. İkisi de İmpresyonistlerden ilham almıştır.

 

      1899 yılında önemli eserlerinden “Pavana pour une İnfante Defunte” ü besteler. Başarılı bulunur. 1904 yılında bestelediği “Fa majör kuarted” ile kendini göstermiştir. 1907’de ise “Histoires Naturelles” bestesi ise büyük ses getirmiştir. Bu dönemlerde Debussy ile eserlerinin benzerliği dikkat çeker. Bu yıl içinde “Rapsodie Espagnole”, “L’heure Espagnole” ü besteleri. 1912 yılında ise “Daphnis et Chloe” isimli bale eserini bitirir.

 

      Birinci Dünya Savaşı’na katılan sanatçı rahatsızlanarak geri döner ve İle de France’da bir villa alır ve geri kalan hayatını burada geçirir. “La Valse”, “L’enfant et les Sortlege” gibi eserlerinin burada yazmıştır.

 

     1928 yılında Amerika’ya konser gezisi için gider ve çok beğeni alır. Bu arada balerin İda Rubinstein ile tanışır ve onun için herkesin bildiği bestesi olan “Bolero”yu besteler. Bolero aynı yıl içinde Paris’de çalınmış ve çok büyük başarı ve beğeni toplamıştır.

 

      Ravel’in son önemli eseri 1931’de biten iki tane piyano konçertosu dur. Son bestesi ise insan sesi ve piyano için bestelenmiş “Don Quichotte a Dulcinee” isimli üç parçalık şarkı takımıdır.

 

   1932 yılında Paris’de araba kazası geçiren Ravel’in  sonradan bir takım rahatsızlıkları çıkar ve beyin ameliyatı geçirir. Bu ameliyattan 9 gün sonra 1937 yılında ölür.

 

      Maurice Ravel hayatı çok düzenli yaşamıştır. Sakin, şiddetli arzuları olmayan bir kişiliği vardı. Ravel’den 12 yaş büyük olan Debussy ile müziklerinin benzerliği dikkat çekiciydi ama derin ayrılıklar da vardı.Debussy’nin hakim olduğu dönemde Ravel kendini gösterebilmiş, başarısını ortaya koyabilmiştir. Ravel, post impresyonist etkiler taşıyan bestelere imza atmıştır. Ravel’in müziğinde etkilendiği  İspanyol müzisyen Satie’nin ve Viyana valslerinin de etkileri hissedilir. Bu etki Ravel’e kendi besteleri için bir başlangıç noktası oluşturmuştur. Birçok eleştirmene göre Ravel’in müziğinin temel taşları İspanyol müziği, hiciv havası, vals ve impresyonizm etkileridir. Sade, çocuksu tarzı herkesi büyülemiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.