Mehter Konserleri Miniatürk’te
5 Ağustos 2011 Cuma - 15:58     3.180 kez okundu.    
Mehter Konserleri Miniatürk’te

Mehter Konserleri Miniatürk’te

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tarih ve kültür miraslarımızı yaşatmak adına düzenleği ve 2 Temmuz’da başlayan Mehter Konserleri 27 Ağustos 2011 tarihine kadar her Cumartesi saat 17:00’de ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Minyatür Türkiye Park (Miniatürk) ülkemizdeki kültürel ve tarihsel yapıların birebir orijinal maketler olarak sergilendiği park alanıdır. Açık Hava Müzesi olarak 60.000 metrekare alana kurulmuş dünyanın en büyük müze park alanıdır. 2003 yılında ziyarete açılan Miniatürk, girişinden itibaren yüksek platform üzerinde gezilerek eserlerin daha detaylı gözlemlenmesini sağlar. İçerisinde 105 yapıtın sergilendiği açıkhava müzesinde ülkemizin dışındaki birkaç önemli yapıya da yer verildi. Depremler ve savaşlardan yıkılmış ünlü Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi o yüzyıllardaki görünümlerine uygun olarak sergilenmektedir. Mehterler, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yeniçerilere ait askeri bando takımıdır. Osmanlı – Türk kültür ve geleneğini korumak, milletin bütünlüğünü ve devletin bölünmezliğini, yüceliğini ana tema alan mehterler icraatlarına başlamadan önce peygamberlere dua okurlar ve marşları içerisinde adlarını zikrederlerdi. Ocak, Sancak ve Zafer sembolleri mehter takımlarında önemli yer tutar. İcraatlarda vurmalı, çarpmalı ve nefesli sazlardan kös, nakkare, davul, boru, zurna, zil, çevgan yer almaktadır.  14.yüzyılda Yeniçeri ocağında kurulan mehter takımı müzikal yapı olarak mükemmel doğaçlamalar ve peşrevler icra ederlerdi. Askeri besteler harbe gidişlerde ve devlet törenlerinde çalınırdı. Mozart, Bach, Bizet gibi Klasik Batı Musikisinin önemli bestecileri mehter müziğinden etkilenerek, A la Turka (Türk’e ait) tarzı besteler yaptılar. Mozart’ın Türk Marşı, Bizet’in Arieziyen Süit’leri önemli örneklerdendir. Batı orkestralarında kullanılan ziller, bizim mehter takımlarından esinlenilerek kullanılmıştır. 1826 yılında Osmanlı’ya başkaldıran Yeniçeri ocakları nın kapatılması üzerine Ahi Ocakları ve Mehterlerinde faaliyetlerine son verildi.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.