Mercan Dede’nin müzikleriyle ‘So Blue’ Açılışı
6 Aralık 2012 Perşembe - 11:08     2.353 kez okundu.    
Mercan Dede’nin müzikleriyle ‘So Blue’ Açılışı

Mercan Dede’nin müzikleriyle ‘So Blue’ Açılışı

‘La La La Human Steps’ grubunun dansçısı Louis Lecavalier yeni gösteri programı ‘So Blue’ ile 7 – 8 Aralık 2012’de Düsseldorf’ta hayranlarının karşısına çıkacak.

Bu dans gösterisinin müzikleri Türk Ney sanatçısı Mercan Dede tarafından gerçekleştirildi. Kırk yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir tarafında aylar öncesinde tükenen biletler satarak dansıyla herkesi büyüleyen Louis Lecavalier Osmanlı Musikisi ve Batı modernizmini dansında ve Mercan Dede’nin müziğinde birleştirerek büyülü bir atmosfer yaratıyor. Dans gösterilerinin ana temasını ‘Var olmanın ve ruhun dayanılmaz aydınlığı’ olarak niteleyen sanatçı, özgün figürleri ve doğaçlamaların eşliğinde akıcı bir performans sunuyor. Beden kontrolü, yüksek hız, disiplin ve ustalığın doruğunda gösterisinin ilk yarısı tamamlayan Lecavalier, ikinci yarıda partneri Frederic Tavernini ile gösterisine devam ediyor. Mercan Dede’nin Türk müziğine ney’i ile kattığı modern çizgilerle beraber tekno sound’larla süslediği, etnik müzik ve Türk müziği enstrümanları eşliğinde (kanun, darbuka, pan flüt, bendir) gerçekleştirdiği stüdyo kayıtları ilgiyle dinleniyor. Ney, Arapça’da nay, nai, gagri tuiduk adı ile anılan Türk Tasavvuf musikisinde çalınan  nefesli çalgılardandır. Kaşgarlı Mahmut’un kaleme aldığı Divan-ı Lugati’t Türk kitabında Türk kültüründen bahsederken Ney’in askerler için düzenlenen törenlerde acı, keder, ölüm gibi duyguları seslendirdiği belirtmiştir. Tarihi kaynaklara göre Sümerler zamanında M.Ö 5000 yıllarında kullanıldığı tespit edilen Ney’in o dönemlerde de dini merasimler de kullanıldığı saptanmıştır. Tarihi kazılarda M.Ö 3000 yılına ait olduğu belirlenen ve bugün Amerika’da Philadelphia Üniversite Müzesi’nde sergilenen üflemeli çalgıların Ney’in atası olduğu da belirtilmektedir. Türk Tasavvuf musikisinin simgesi olan Ney’in İslami felsefede Allah’ın insanı yarattığı esnada ruhunu nefes borusuna üflemiş olduğu betimlenmiştir. Ney, Kargı adı verilen bir tür budaklı kamıştan yapılmaktadır.  Ülkemizin Güneydoğu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen budaklı kamışlar, ayrıca Mısır’da Nil Nehri kıyısında, Suriye’de Asi Nehri civarında ve Kuzey Kıbrıs’ta yetişmektedir. Akort durumlarına göre boyut farklılığı olan Ney’ler yedi delik ve dokuz boğumdan oluşmaktadır. Son yüzyıllarda ilave edilen ve üflemeyi kolaylaştıran ‘baş pare’ manda boynuzundan yapılmaktadır. Ney, sesi üflendikçe güzelleşen ve teknik zorlukları üç ila dört yılda aşılan perdesiz nefesli sazlardandır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.