Metalik Fırtına: Metallica
26 Haziran 2010 Cumartesi - 09:40     1.958 kez okundu.    
Metalik Fırtına: Metallica

Metalik Fırtına: Metallica

Sonisphere Festivali kapsamında 27 Haziran 2010 Pazar günü İstanbul metalin en ağır toplarından Metallica grubunu Beşiktaş İnönü Stadyumu’nda ağırlıyor.

En son 2008 yılında İstanbul’da onbinlerin doldurduğu hayran kitlesinin coşkulu eşliğinde konser veren Metallica efsanesi 27 Haziran Pazar günü ölümsüz bir metal devi olduklarını tarihe bir kez daha kanıtlayacak. Metallica gurubu ABD kökenli heavy ve thrash metal grubudur. 1980’li yıllardan itibaren tüm dünyayı sarsan rock ve metal hareketiyle tüm dünyada 100 milyon albüm satan ve çizgisinden ödün vermeden günümüze kadar yaşayan bir efsanedir. Müzikal etkileşimlerini Deep Purple, Black Sabbath, Iron Maiden gibi metal müziğin devlerinden alan Metallica grubu Amerikan müzik tarihinin en büyük 13.müzik topluluğu dur. Metallica’nın kurucusu baterist Lars Ulrich Los Angeles kentinde bir gazeteye ilan vererek müzik yapabileceği iyi müzisyenler arar. İlana ilk cevap 18 yaşındaki lise mezunu James Alan Hetfield’den gelir. Karşıya çarpan güçlü sesi, gitardaki virtüoz ustalığıyla grubun vokal ve gitaristliğine alınır. Şimdilerde Megadeth’in gitaristi olan Dave Mustaine ardından James Alan’ın bas gitarist arkadaşı Ron McGovney gruba dahil olur. Metallica grubu bu ilk kadrosuyla ilk konserini California’da 1982 yılında Radio City’de verirler. Grup ilk stüdyo albümlerini 1983 yılında Kill’Em All adıyla çıkardı. Çok başarılı olan albüm maddi kazançtan ziyade Metallica grubuna büyük bir hayran kitlesi kazandırma yolunu açtı. 1984 yılında ikinci albümünü çıkaran grup artık hayran kitlelerine imza dağıtmaya ve Avrupa turnelerine katılmaları için teklif almaya başlar. İkinci albümleri ‘Ride the Lightning ‘ gruba bir de ‘Yılın Metal Grubu’ ödülünü getirir. 1986 yılında üçüncü albümleri ‘Master of Puppets’i çıkaran grup aynı yıl trafik kazasında grup arkadaşlarından 24 yaşındaki Cliff Burton’ı trajik bir biçimde kaybederler. Başarı ve yükseliş öyküleriyle günümüze kadar gelen Metallica grubu ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da hayranlık ve takdirle izlenmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.