Mozart’ın Delilik Günü
14 Ocak 2010 Perşembe - 11:03     2.670 kez okundu.    
Mozart’ın Delilik Günü

Mozart’ın Delilik Günü

Ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın (1756- 1791) ölümünden birkaç yıl önce 1786 yılında bestelediği opera Figaro’nun Düğünü (Delilik Günü) komedi türünde bir yapıttır.

Bilindiği gibi büyük besteci 36 yaşını henüz doldurmadan hayata veda etmiş ve bir çok önemli yapıt bırakmıştır. Fransız Devrimi öncesi siyasilerle alay ediliyor diye yasaklanan Figaro’nun Düğünü çoğu kez orkestra eseri olarakta icra edilmiştir. Eserin prömiyeri bestecisi Mozart’ın şefliğinde 1786 yılında gerçekleşmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Mozart’ın libretto yazarı Da Ponte ile hazırlanan 3 operasından biridir. Diğerleri ise Cosi Fan Tutte ve Don Giovanni’dir. Da Ponte eseri 6 hafta içinde siyasi metinlerden arındırarak, şiirsel bir dille yeniden yazmıştır. Figaro’nun Düğünü bir gün içerisinde geçen olaylar zinciri ve kimliklerin karışıklığından ortaya çıkan bir komedi öyküsüdür. Eserin orijinali iki obua, iki flüt, iki korna, iki fagot, iki trompeti timpani ve yaylılardan oluşmaktadır. Mutlu sonla ve düğün hazırlıklarıyla biten komik macera Süreyya Operası’nda 16 Ocak Cumartesi saat 20:00’de operaseverlerin huzurunda bir kez daha sergilenecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.