Müze Ziyareti’nde Müzik Zevki: Gece Vardiyası Konserleri
21 Mart 2014 Cuma - 08:12     1.700 kez okundu.    
Müze Ziyareti’nde Müzik Zevki: Gece Vardiyası Konserleri

Müze Ziyareti’nde Müzik Zevki: Gece Vardiyası Konserleri

Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşmeye devam eden Gece Vardiyası Konserleri’nde ünlü besteci Chopin’in sıkı caz piyanistlerinden Andrzej Jagodzinski, üçlü grubu ile 22 Mart 2014 Cumartesi günü saat 19:00’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde bir konser gerçekleştirecekler.

Müzedeki ‘Uzak Komşu, Yakın İlişkiler’ sergisiyle eş zamanlı olarak gerçekleşen Gece Vardiyası Konserleri’nde dünya caz sahnelerinde Chopin’in eserlerini başarıyla yorumlayan Andrzej Jagodzinski ve Trio’su kendilerine has tarzlarını müzikseverlerin beğenisine sunacaklar. Konserde ayrıca konuk piyanist Ayşedeniz Gökçin Chopin bestelerini klasik tarzda yorumlayarak sahneyi Andrzej Jagodzinski ve Trio’suna bırakacak. Polonyalı romantik dönem piyanist ve bestecisi Frederick Chopin, hayatını Paris’te geçirdiği halde daima gönlünde Polonya olmuştur. Babası Fransız, annesi Polonyalı olan Chopin, Rus işgali altında kalan Polonya topraklarına daima bağlılık duymuştur. Milli sınırlar ın ötesinde bir müzisyen olarak anılan besteci, 19.yüzyılda artık ortaya çıkan sanatçıların milli değil evrensel müzisyenler olduğunun da altını çizmiştir. Besteciliği ile piyanoda kendine has bir tını yaratmış, devrinin bestecilerinin yakalayamadığı armonik zenginlikler içeren besteler yapmıştır. Polonya müziği olan bazurka ve Polonez şarkılarını sahne müziği olmaktan kurtarıp konser müziği haline getirmiştir. Yeteneği çok genç yaşta olgunlaşan Chopin, çalışma zorunluluğu ile müzik kariyerine atılmıştır. Ünlü besteci L.W Bethoveen’ın öldüğü yıl Varşova’da piyanosuyla tüm dikkatleri üzerine çeken Chopin, bir süre Viyana’da kaldıktan sonra Paris’e geçmiştir. Ünü Avrupa’nın her köşesine yayılan Chopin, bestelerine de burada hız vermiştir. 39 yıl süren kısa ömründe zayıf ve kırılgan bedeni daima hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Vasiyeti üzerine cenazesinde kendi bestesi olan ölüm marşı değil, Mozart’ın Requiem’i çalınmıştır. Tüberküloz yada halk arasında ‘ince hastalık’ olarak tanınan ve bulaşıcı özelliği taşıyan bu hastalık özellikle akciğerler üzerinde seyretmektedir. Tüberküloz mikrobu çoğunlukla hapşırık, öksürme yoluyla tükürük içerisinde bulunan basiller yoluyla kişiden kişiye geçmektedir. Tüberküloz enfeksiyonu çoğu kez semptomlar içermeden vücuda yayılmaktadır. Kişilerin onda birinde sessizce yaşayan enfeksiyon uygun ortamlarda açığa çıkmaktadır. ‘Verem’ hastalığı olarak bilinen tüberkülozun tedavisi 1920 yılında aşı olarak geliştirilmiştir. Albert Calmette ile Camille Guerin’in geliştirdikleri bu aşıya araştırmacıların isimlerine atfen Bacillus Calmette- Guerin adı verilmiştir. Tüberküloz hastalığının genel semptomları ateş, titreme, iştahsızlık, kilo yitirme, yorgunluk ve gece nöbetleri (terleme) şeklindedir. Göğüs ağrıları, yan ağrıları, ses kısıklığı, nefes darlığı, iki haftayı geçen şiddetli öksürük bir diğer semptomlar arasındadır. Türberküloz riski içerisinde korunmaya alınması gereken gruplar özellikle 5 yaş altı çocuklar, böbrek yetmezliği, akciğer kanseri, diyabet hastalığı olup HIV virüsü taşıyan kişiler, ilaç, alkol ve sigara bağımlıları risk altındadırlar. Elli yıldır tedavi edilen bu hastalık sebebi kesin olmamakla beraber günümüzde dahi tüm dünyada yaygın ölümcül ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.