Müzeyyen Senar’la Bir Ömre Bedel
19 Temmuz 2011 Salı - 11:29     3.663 kez okundu.    
Müzeyyen Senar’la Bir Ömre Bedel

Müzeyyen Senar’la Bir Ömre Bedel

Türk Sanat Müziği’nin efsane seslerinden Müzeyyen Senar’ın doğumunun 93.yılında 1998 yılında ünlü sanatçılarla çıkardığı düet albümü sevenleri için yeniden piyasaya sunulacak. Benzemez Kimse Sana- Tarkan, Dalgalandım da Duruldum- Nilüfer, Yanıyor mu Yeşil Köşkün Lambası- Ajda Pekkan ve daha birbirinden güzel eserlerle, pop müziğinin tanınmış sanatçıları bu düet albümde yer aldılar. Müzeyyen Senar, 1918 yılında Bursa’nın Gököz beldesi Keles Köyü’nde dünyaya geldi.

 Cumhuriyet’in Divası olarak anılan Türk Musikisinin efsane ses sanatçısı ilk müzik derslerine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde Klasik Kemençe üstadı Kemal Niyazi Bey ve ud sanatçısı Hayriye Hanım’ın eğitiminde başladı. Güçlü ve geniş aralıklarda bir sese sahip olan sanatçı daha sonra Selahattin Pınar, Saadettin Kaynak, Mustafa Nafiz Irmak, Lem’i Atlı gibi dönemin usta müzisyenleriyle çalıştı. Üstadların bestelerini ve sevilen Türk Musikisi eserlerini başarıyla icra eden sanatçı çok kısa zamanda İstanbul Radyoevi’nde göreve başladı. Her Perşembe radyoda çok sevilerek dinlenen Türk Musikisi programında icracılık yapan sanatçı, çok geçmeden dönemin ünlü gazinocularından da iyi ücretlerle teklifler aldı. 1933 yılında ilk gazino programını Belvü Gazinosu’nda gerçekleştiren sanatçı, Mustafa Kemal Atatürk’ün de özel meclislerinde ve huzurunda birçok defa şarkı söyledi. 1938 – 1941 yılları arasında Ankara Radyosu’nda programlar yapan sanatçı, son sahne çalışmalarını 1983 yılında Bebek Gazinosu’nda yaptı. O yıldan sonra ender meclislerde icra eden sanatçının 5000’in üzeirnde plağı olduğu bilinmektedir. 1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını alan, 2004 yılında ise 73.sanat yılını kutlayan Müzeyyen Senar 2006 yılında evinde geçirdiği beyin enfarktüsü nedeniyle felç geçirerek, yoğun bir tedavi programına alındı. Halen Bodrum’da evlatlarının bakımında hayatını sürdüren sanatçının ailesi 2008 yılında sesini kaybettiğini basın açıklamasıyla hayranlarına bildirdi. Sanatçı halen bu gerçeği bilmemektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.