Müziği Özgür Kılan Mutluluk Kaynağı : Mei Yi Foo
19 Mart 2014 Çarşamba - 07:07     2.885 kez okundu.    
Müziği Özgür Kılan Mutluluk Kaynağı : Mei Yi Foo

Müziği Özgür Kılan Mutluluk Kaynağı : Mei Yi Foo

2013 yılında BBC Music Magazine dergisi tarafından ‘Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı’ ödülünü alan piyanist Mei Yi Foo, 16 Nisan 2014 Çarşamba günü saat 20:00’de CRR’de bir konser gerçekleştirecek.

Çıkardığı son albüm ‘Musical Toys’ çalışması için The Times gazetesi ‘müziği özgür kılan bir mutluluk kaynağı’ olarak yorum yapmıştır. Kendine has ve eşsiz yorumuyla Asya, Avrupa ve Amerika’da müzikseverlerin ilgisini çekmiş olan sanatçı Finlandia Hall, Royal Festival Hall, Salle Gaveau, Athens Megaronve gibi önemli konser salonlarında konserler gerçekleştirmiştir. 2008’de Atina’da gerçekleşen Maria Callas Grand Prix ödülünü alan sanatçıya müzik eleştirmenleri ‘yükselen yıldız’, ‘üst düzey dehaya sahip bir sanatçı’ kritiklerinde bulunmuşlardır.  Piyanist Mei Yi Foo, Fort Worth Symphony, BBC Konser Orkestrası, Helsinki Filarmoni, Londra Oda Orkestrası, Hong Kong Senfoni gibi orkestralar ve Martyn Brabbins, Christian Arming, Claus Peter Flor, Kirill Karabitsve, Matthias Bammert, Janos Fürst, Christopher Warren- Green gibi önemli orkestra şefleriyle çalışmıştır. Dünyanın önde gelen müzik festivallerinde düzenli olarak konserler veren Mei Yi Foo, Castletown Festivali, Mantta Festivali (Finlandiya), Pharos Arts Foundation (Kıbrıs), Britten Pears (Aldeburgh), Schoenberg Centre (Viyana), Ultraschall Festivale (Berlin)’de  son derece beğeni toplamıştır. 2013- 2014 konser sezonunda Huddersfield Festivali, Lucerne Festivali, Wigmore Hall, Poznan Bahar Festivalleri, Das NeueWerk (Hollanda) konser serilerinde prestijli senfoni orkestraları eşliğinde çalmıştır. Konser yoğunluğunun yanı sıra Royal Welsch Koleji’nde Müzik ve Drama dersleri veren Malezya kökenli sanatçı Mei Yi Foo’ya müzik ve sanata katkılarından dolayı ‘Setiawan Tuanku Muhriz’ madalyası takdim edilmiştir. Londra’da yaşamını sürdüren sanatçı Dimitri Ashkenazy, Patricia Kopatchinskaya, Matthew Trusler, Antti Siirala, Ashley Wass, Shlomy Dobrinsky gibi sanatçılarla oda müziği çalışmalarına devam etmektedir. ‘Recital’ isimli ilk albümünün yankıları sürerken yeni albümü ‘Musical Toys’la yeni bir ödüle kavuşan sanatçı BBC Music Magazin ve Alman Klassik dergileri tarafından 5 yıldızla onurlandırılmıştır.  Güney Doğu Asya’da yer alan Malezya, Tayland, Singapur ve Endonezya’ya komşudur. 13.yüzyıla kadar Hindu ve Budhacı krallar tarafından 500 yıl yönetilen Malezya’ya 15.yüzyılda İslamiyet yayılmıştır. 16.yüzyılda Portekizliler tarafından işgal edilen Malezya, Hollandalılar ve Portekizlilerin paylaşma kavgasına sahne olmuştur. Hollandalılar’ın egemenliği altına giren topraklar 18.yüzyılda İngilizlerin Singapur’dan ülkeye girmesi üzerine mücadelelere tanık olmuştur. 19.yüzyılda Boğazlar Hükümeti’ni kuran İngiltere, ülkenin toprakları üzerinden büyük maddi çıkarlar sağlamıştır. Akarsular bakımından oldukça zengin olan ülkede Kelantan, Rejang, Sai Rompın ve Sai Perak nehirleri en önemlileri arasındadır

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.