Müziğin İki ‘Harika Çocuğu’ Argerich ve Kremer İstanbul’da
23 Ağustos 2013 Cuma - 10:39     1.699 kez okundu.    
Müziğin İki ‘Harika Çocuğu’ Argerich ve Kremer İstanbul’da

Müziğin İki ‘Harika Çocuğu’ Argerich ve Kremer İstanbul’da

İKSV, bu sezon klasik müziğin iki efsane ismi Martha Argerich ve Gidon Kremer’i bir arada ağırlayarak bir ilk’e imza atacak. 26 Kasım 2013 Salı günü saat 20:00’de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda konserlerini gerçekleştirecek olan ikili müzikal birlikteliklerini 30 yılı aşkın bir süredir devam ettirmektedirler.

Birlikte gerçekleştirdikleri tüm konser ve kayıtlardan ‘müzikal ziyafet’ olarak söz ettiren ikili İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı aracılığıyla Eva Barlas ve Berrin Erengül sponsorluğunda müzikseverlerle kucaklaşacak. ‘Harika Çocuk’ Martha Argerich, çok küçük yaşlarda konserler vermeye ve ödüller kazanmaya başlamıştır. 1957- 1965 yılları arasında Cenevre, Bolzano, Varşova Piyano yarışmalarında birincilikler alarak süregelen yarım asırlık kariyeriyle dünyanın tanıdığı ve yakından takip ettiği piyano sanatçıları arasındadır. 19 ve 20. Yüzyıl piyano müziği edebiyatına kazandırdığı yorumlarla birçok müzik eleştirmeninin ‘referans’ kabul ettiği Martha Argerich, Bach, Bartok, Bethoveen ve Messiaen gibi bestecilerin eserlerinden oluşan çok geniş bir repertuara sahiptir. Japonya, Amerika, Avrupa’nın en prestijli orkestraları ve orkestra şefleriyle çalışan Buenos Aires’li sanatçı ülkesinde kendi ismine düzenlenen piyano yarışmalarının ve festivallerin başkanlığını yürütmektedir. Başında bulunduğu Lugano Oda Müziği Festivali ve Japonya’da Beppu Festivali’nin sanat yönetmenliğini üstlenen Argerich, yıllardan beri genç yeteneklere destek vermektedir. İki Grammy, Gramaphon Yılın Sanatçısı, Monde la Musique Choc ve BBC Müzik Dergisi ödüllerinin sahibi Martha Argerich,  keman sanatçısı Gidon Kremer’le de son derece başarılı çalışmalar yapmaktadır. Gidon Kremer, klasik müzik repertuvarının gelişmesi adına beste siparişi verdiği çağdaş bestecilerin eserlerini seslendiren birçoğu ödül almış 120’yi geçkin albümüyle ve sanata dair kaleme aldığı dört adet kitabıyla çağın en üretken sanatçılarından biridir.  Çaykovski, Paganini ve Kraliçe Elisabeth Yarışmalarında aldığı ödüllerle yüksek bir kariyere sahip olan sanatçı 40 yılı aşkın zamandır dünyaca ünlü orkestra ve sanatçılarla çalışmaktadır. İstanbul Müzik Festivali kapsamında 1975 yılında ilk kez İstanbul’a gelen Gidon Kremer, 2011 yılında 39. İstanbul Müzik Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü almıştır. Sanatçı ayrıca oda müziği festivalleri gerçekleştiren Lockenhaus ve Kremerata Baltica’nın da kurucusudur. Arjantin’in başkenti Buenos Aires, İspanyolca’da ‘Güzel Havalar’ anlamına gelmektedir. Güney Amerika’nın en büyük kentlerinden biri olan Buenos Aires’te İtalyan ve İspanyol kökenli nüfus ağırlıklı olarak yaşamakta olup, azımsanmayacak ölçüde de Musevi, Arap, Ermeni, Gürcü, Çin ve Kore’li bulunmaktadır. Atlantik Okyanusu’ndaki şehir ılıman iklim kuşağındadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.