Müziğin Kalbi İstanbul’da
2 Haziran 2010 Çarşamba - 10:15     2.528 kez okundu.    
Müziğin Kalbi İstanbul’da

Müziğin Kalbi İstanbul’da

38.Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali 3 Haziran 2010 Perşembe günü orkestra şefi Gürer Aykal eşliğinde Borusan Filarmoni Orkestrası’nın açılış konseriyle başlıyor.

Açılış konseri Aya İrini’de olacak ve dev ekranlarda Caddebostan ve Taksim’den canlı olarak izlenebilecek. Açılış programında Yalçın Tura’nın ‘Anadolu’dan’ eseri ile misafir sanatçı keman virtüozu Evlin Hoxha Ganiyev’in seslendireceği bir keman konçertosu yer alacak. 7 Haziran 2010 Pazartesi akşamı çağımızın önemli bestecilerinden Arvo Part ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almak üzere ‘Adem’in Yakarışı’ adlı bestesinin dünya prömiyerini yine Aya İrini’de yapacak. Festivalin en renkli siması hiç şüphesiz ki dünyaca ünlü piyano virtüozu Çinli sanatçı Lang Lang. Kaçırılmaması gereken en önemli konserlerden biri olan Lang Lang konseri 10 Haziran 2010 Perşembe gecesi gerçekleşecek. Lang Lang 14 Haziran 1984’te Çin’de Shenyang bölgesinde çok saygın bir Manchu ailesinin ferdi olarak dünyaya geldi. Henüz 2 yaşındayken ‘Tom and Jerry’ müzikalini, ‘The Cat Concerto ‘ ve Lizst’in ‘Hungarian Rhapsody’ sini biliyordu. Piyanoda ilk çalışmalarını western müziği ni öğrenerek gerçekleştirdi. Profesör Zhu Ya-Fen’le eğitimlere başladığında 3 yaşında idi. 5 yaşına geldiğinde Shenyang Piyano Yarışması’nda üstün performansıyla birincilik kazandı. Lang Lang 9 yaşına geldiğinde Beijing’s Central Konservatuarı’nın sınavlarına girdi. Maddi güçlüklerle eğitimine devam eden sanatçı özel öğretmenlerden de ders alarak piyano tekniğindeki eksikliklerini giderdi. Çok başarılı ve parlak bir eğitim sürecinde yılmayan azmiyle dünyanın bir numaralı piyanisti olan Lang Lang 38.Uluslararası Müzik Festivali ’ndeki performanslarıyla ülkemizden de kendisine bir çok hayran kazandıracak.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.